Saraybosna'da Türk Ürünleri Fuarı açıldı -Bu yıl beşincisi düzenlenen fuara 107 Türk firması…

  • Yazı boyutu
Saraybosna'da Türk Ürünleri Fuarı açıldı
  -Bu yıl beşincisi düzenlenen fuara 107 Türk firması…

Saraybosna'da Türk Ürünleri Fuarı açıldı -Bu yıl beşincisi düzenlenen fuara 107 Türk firması katılıyor -İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu: "500 yıllık ticaret geleneğini yeniden canlandırmak istiyoruz" -Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Şaroviç: "Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 1 milyar avroluk ticaret hacmine kısa süre içerisinde ulaşacağız"

Bosna-Hersek'te İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Saraybosna Türk Ürünleri Fuarı açıldı.
     Başkent Saraybosna'daki Skenderiye Kültür ve Spor Merkezi'nde Türkiye'den farklı sektörlerden 107 firmanın katıldığı fuarın açılışına, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Mirsad Kebo, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkan Vekili Amir Zukiç, çok sayıda Türkiyeli ve Bosna Hersekli iş adamı katıldı.
     İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Topçu, burada yaptığı konuşmada, Bosna'nın eskiden beri Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan kilit ülke konumunda olduğunu belirtti. Topçu, "Saraybosna, Edirne'yi, Bursa'yı ve İstanbul'u Avrupa'ya bağlayan kervan yollarının en önemli durağıydı. Aynı zamanda Avrupa'dan Anadolu'ya gelen ticaret ürünlerini de Saraybosna ve Novi Pazar kentleri üzerinden Anadolu'ya ulaşırdı. Bizler 500 yıllık bu ticaret geleneğini yeniden canlandırmak istiyoruz" dedi.
     İki ülkenin ticaret hacimiyle ilgili bilgi veren Topçu, 2000 yılında ikili ticaret hacminin sadece 34 milyon dolarken bu miktarın her yıl katlanarak 2008 yılında 590 milyon dolara ulaştığını belirtti. Aynı yıl ekonomik krizin Bosna Hersek piyasasını da etkilediğini, bu nedenle ticaretin negatif yönde bir eğilim kazandığını ifade eden Topçu, geçen yıl iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin yeniden pozitif yönde gelişerek 359 milyon dolara ulaştığını, mevcut durumun henüz 2008 yılındaki seviyeye ulaşamadığını kaydetti.
     Bu fuarların ilk kez bir ülke 5 kez ard arda düzenlendiğini vurgulayan Topçu, bunun Türkiye'nin Bosna Hersek'e verdiği önemin göstergesi olduğunu, fuarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna Hersek ziyaretinin hemen ardına denk gelmesinin de fuara daha fazla önem kazandırdığını söyledi.
    
     -2014 ticaret hedefi 1 milyar avro-
    
     Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç'in de fuara özellikle katılmasını istediğini dile getirdi ve aynı fuarın ülkenin kuzeyindeki Banya Luka kentinde de düzenlenmesi için kendisinden yardım istedi.
     Başbakan Erdoğan'ın Bosna ziyareti sırasında 2014 yılı için 1 milyar avroluk karşılıklı ticaret hacmi hedefi koyduğunu belirten Yıldız, ikili ilişkilerin, diplomasi, siyaset ve iş adamları üçgeninde daha da gelişeceğini ifade etti.
     Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç de geçen ay Türkiye'de bir takım görüşmelerde bulunduğunu, atılan adımlar sayesinde Başbakan Erdoğan'ın koyduğu 1 milyar avroluk hedefe kısa bir süre içinde ulaşılacağını umduğunu söyledi. Türk firmaların sundukları hizmet ve ürünleri görmekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Şaroviç, ülkedeki Türk yatırımlarının ve karşılıklı işbirliğinin her geçen gün artacağını söyledi.
     Bosna Hersek Federasyon Başkanı Yardımcısı Mirsad Kebo da AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, fuara katılımın yüksek olmasının Bosna'ya gösterilen ilginin en büyük kanıtı olduğunu söyledi. Türkiye'nin tekstil ve gıda alanının yanı sıra artık demir çelik ve yapı alanlarında da büyük bir çıkış yakaladığını belirten Kebo, Türkiye'nin her alanda sesini dünyaya duyurmaya başladığını kaydetti. Yabancı yatırımların önündeki bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Kebo, bu yönde yasal değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.
     Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkan Vekili Amir Zukiç de bugün başlayan fuarın Bosna'daki Türk yatırımlarını arttıracağını ve böylelikle yeni iş imkanları ortaya çıkaracağını ifade etti. Yabancı yatırımcıların ülkede uzun vadeli plan yapmadıklarını ve uzun süre kalmadıklarına işaret eden Zukiç, Türkiyeli yatırımcılara yeni yatırım çağrısında bulundu.
    
     -Fuar 4 gün boyunca açık kalacak-
    
     Başkent Saraybosna'daki Skenderiye Kültür ve Spor Merkezi'nde 4 gün boyunca ziyaretçileri ağırlayacak olan Türk Ürünleri Fuarı'na birçok alanda faaliyet gösteren Türk firmaları katılıyor. Gıdadan tekstile, küçük ev aletlerinden mobilyaya birçok firma, fuar süresince ürünlerini sergileme fırsatı ve yeni iş imkanları bulacak.
     Fuara katılan Koska Ticaret İhracat Müdürü Azmi Şerbetçi, 105 yıllık geçmişe sahip firmalarının ürünlerini Bosnalılara tanıtmak için geldiklerini, ziyaretçilerin ilgisinden memnun olduklarını söyledi. Bosna Hersek piyasası başta olmak üzere diğer bölge ülkelerinde de yatırım yapmak istediklerini ifade eden Şerbetçi, Bosna Hersek'le ilgili olumlu düşünceye sahip olduklarını söyledi.
     Hediyelik eşya piyasasının önde gelen isimlerinden olan Graf Limited Şirketi yetkilisi Kenan İnce de fuara 2. kez katıldıklarını ve ilgiden memnun olduklarını söyledi. Fuara geliş amaçlarının bu ülkede toptan müşterisi bulmak olduğunu dile getiren İnce, 4 günlük fuar sonunda bu amaçlarını gerçekleştirmiş olmayı dilediklerini söyledi.
     Fuarda ayrıca, Türk Hava Yolları, Türk Standartları Enstitüsü ve Bosna'da faaliyet gösteren Türk eğitim kurumlarının da stantları bulunuyor.
     Başkent Saraybosna'da 107 Türk firmasının katılımıyla bu yıl 5. kez düzenlenen Saraybosna Türk Ürünleri Fuarı, 22 Eylül tarihine kadar açık kalacak.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir