Şanlıurfa Besi OSB temel atma töreni -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Şanlıurfa tarıma…

  • Yazı boyutu
Şanlıurfa Besi OSB temel atma töreni
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  -"Şanlıurfa tarıma…

Şanlıurfa Besi OSB temel atma töreni -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Şanlıurfa tarıma dayalı sanayinin de gıda sanayinin de ihracatın da inşallah markası haline gelecek" -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: -"Artık sağlıklı bir şekilde mode ortamlarda hayvan üretimini gerçekleştirmiş olacağız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Şanlıurfa tarıma dayalı sanayinin de gıda sanayinin de ihracatın da inşallah markası haline gelecek" dedi.
     Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Şanlıurfa'da, Türkiye'nin en büyük Organize Besi Sanayi Bölgesi'nin (OSB) temel atma törenine katıldı.
     Bakan Eker törende, bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini belirterek, Besi OSB'nin 8 bin 550 arazi üzerine kurulduğunu ve ilk etabının temelini attıklarını söyledi.
     Söz konusu tesis sayesinde Şanlıurfa'nın, Türkiye'nin en büyük, en mode besi bölgesine kavuştuğunu aktaran Eker, buranın kent için iki açıdan önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     "Burada yapılacak hayvancılıkla gıda sanayisinin önü açılacak. Markalar olacak, Şanlıurfa tarıma dayalı sanayinin de gıda sanayinin de ihracatında inşallah markası haline gelecek. Yüz binlerce büyük baş hayvan burada yetiştirilecek. Birincisi bu. İkincisi de en az onun kadar önemli. Şu anda yüzlerce mağarada vatandaşlarımız besicilik yapıyor. Bu mağaraları ahır olarak kullanıyor. Bunlar Urfa'nın tarihi ve turistlik değerleri. En az Haleplibahçe'deki mozaikler kadar önemli. Ama bugün onlar ahır olarak kullanılıyor. İşte biz bu bütün mağaralardaki 70 binin üzerindeki hayvanı oradan çekip buraya getirdiğimiz de orada uygulayacağımız projeyle Şanlıurfa'nın turizmine, tarihi ve kültür değerlerine yeni bir hazine katmış olacağız. Şanlıurfa bunun üzerinden de ayrıca bir cazibe merkezi haline gelecek."
     Temeli atılan Besi OSB'nin 1. etabında 2 bin 660 dekar kapalı alan ve 532 işletme olacağını belirten Eker, "532 besihane olacak, onun için Türkiye'nin en büyüğü, en önemlisi. Biz burada bunu büyük bir yatırım olarak düşünüyoruz. Türkiye'de halihazırda devam eden Kars, Amasya, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir, Yalova'ya ilaveten 2012 yılında biz bir tek yer programa aldık o da Şanlıurfa" şeklinde konuştu.
     Şanlıurfa'da 2. aşama olarak Organize Sera Bölgesi kuracaklarını aktaran Eker, bunun da Karaali köyü yakınlarında gerçekleştirileceğini dile getirdi.
    
     -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik-
    
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Şanlıurfa'nın, Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olduğuna işaret ederek, 2012 itibarıyla kentin tarımsal değerinin 5.1 milyar TL'ye ulaştığını söyledi.
     Temeli atılan tesisin kısa sürede bitirilmesi için takibini yapacaklarını aktaran Çelik, şunları kaydetti:
     "Besi OSB'nin temeli atılıyor, özellikleri geneli itibarıyla şunu söyleyebiliriz. Türkiye'nin en büyüğünün temeli atılıyor. Şanlıurfa'ya da bu yakışır. Bin 700 kişi istihdam edilecek ama dolaylı olarak 5 bin kişi istihdam edileceği projenin temelini atıyoruz. Bu projeyle sağlıksız hayvan üretimine son veriyoruz. Artık sağlıklı bir şekilde mode ortamlarda hayvan üretimini gerçekleştirmiş olacağız."
     Daha önce verdikleri sözleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Çelik, kentin bütün projelerini hayata tek tek gerçekleştireceklerini anlattı.
     Konuşmaların ardından Bakan Eker, yüklenici firma yetkilisiyle pazarlık yaparak projenin 2 yıl yerine 1 yılda tamamlanması için söz aldı.
     Daha sonra tesisin temeli, Bakanlar Eker ve Çelik ile Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından atıldı.
    
    
    

Bu haberi 354 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir