SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Birleşme ve ortaklık kültürünün olmaması,…

  • Yazı boyutu
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Birleşme ve ortaklık kültürünün olmaması,…

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Birleşme ve ortaklık kültürünün olmaması, şirketlerin büyümemesinin nedenlerinden birisidir" -"Belli bir noktadan sonra şirketlerde duygusallık olmayacak. Yeri geldi mi satacak, yeri geldi mi alacaksınız"

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye'de birleşme ve ortaklık kültürünün bulunmamasının, şirketlerin büyümeme nedenlerinden biri olduğunu belirtti.
     SANKO Holding'den yapılan açıklamaya göre, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şubesi'nin Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği toplantıya katılan Konukoğlu, iş ve hayat tecrübesinden bahsetti, "büyümenin sırlarını" anlattı.
     Şirketlerde duygusallığın olmaması gerektiğini dile getiren Konukoğlu, "Belli bir noktadan sonra şirketlerde duygusallık olmayacak. Yeri geldi mi satacak, yeri geldi mi alacaksınız. Ortaklık yapmayı da bileceksiniz. Birleşme ve ortaklık kültürünün olmaması, şirketlerin büyümemesinin nedenlerinden birisidir" ifadesini kullandı.
     Çalışmayı ve zanaatı çok sevdiğine, bu nedenle ortaokul birinci sınıftan ayrılarak babasının işletmesinde çalışmaya başladığına değinen Konukoğlu, işletmede 6 ay yerleri süpürdüğünü, tezgah sildiğini, her kademede görev yaparak genel müdürlüğe kadar yükseldiğini ve babası Sani Konukoğlu'nun vefatının ardından şirketin yönetimini üstlendiğini belirtti.
     O dönemde 7 bin çalışanları olduğunu, kardeşlerinin okula gittiğini, azmettiklerini, kenetlenip parçalanmadıklarını ve daha da büyüdüklerini ifade eden Konukoğlu, SANKO Holding'in bugün tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri, bilişim, eğitim, AVM, gayrimenkul, finans, gıda ve sağlık sektörlerinde 14 bin kişiye istihdam sağladığına dikkati çekti.
     Eskiden "bir koltukta iki karpuz taşınmaz" diye bir tanımlama olduğunu hatırlatan Konukoğlu, şöyle dedi:
     "Ama bir sektörde çok büyürseniz, kartopu gibi dağılırsınız. Başka sektörlere de yöneldik, şu anda 12 sektörde iş yapıyoruz. Aslında bu kadar sektör de fazla. Şimdi yavaş yavaş ayıklamaya başladık. Eğer pilotsanız, uçuşa kalktıysanız ufak tefek ağırlıkları atacaksınız. Havalanmanın yolu bu. Sanayicilikte, şirketlerde duygusallık olmaz. Yeri geldi mi satacak, yeri geldi mi alacaksınız. Ortaklık yapmayı da bileceksin. Duygusal davrandıkça içeri gidersiniz. Arkadaşlara tavsiyem; gücünüz yetiyorsa kendinize 2-3 sektör seçin ama borçlanarak değil. Aile şirketlerinin dağılmaması için sistemin iyi kurulması gerekiyor. Müesseseleşmek istiyorsanız evvela kardeşler arasında iyi geçinmeyi öğrenecekseniz. 'Birlikten rahmet doğar, ayrılıkta azap vardır.' Sermaye bir araya gelince kartopu büyür. Gaziantep'te, hatta Türkiye'de şirketlerin büyümemesinin bir nedeni de bu. Birleşme yok, ortaklık kültürü yok."
    
     -"SANKO nasıl büyüdü-"
    
     SANKO'nun Airfel'i Japonlara sattığını, Nestle ile su sektöründe ortaklık yaptığını, Başak Traktör'ü satın alarak tarım makineleri sektörüne girdiğini dile getiren Abdulkadir Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "SANKO, böyle büyüdü. Geleceğimize yönelik 8-10 sektör seçtik. O sektörlerde daha büyümeye çalışıyoruz. Biraz daha büyürsek bir iki sektörü daha bırakacağız. Bir dönem Gaziantep'te sanayiciler tekstile, makarna ve un sektörlerine girdi. Son 1,5-2 yıldır halıya ne kadar yatırım yapan var- 'Allah yardımcınız olsun' diyorum. Yapmayın arkadaşlar. Tekstilde, iplikte bunun darbesini gördük. Gaziantep'in ekonomisi son hızla gidiyor. Ama lütfen artık mümkün olduğu kadar komşunun işini yapmamaya çalışalım, farklı sektörlere girelim. Gaziantep'in ihracatı şu anda 6 milyar dolara gidiyor. Bu, sizlerin sayesinde oldu. İnşallah daha iyi olacak. Geleceğimizden hiçbir endişemiz yok. Komşularda ufak tefek kavgalar çıkar, bunlar tarihte olmuştur, bunlar gelir geçer, yolumuza devam edelim. Ama sakın ayağınız da yorganın dışına fazla çıkmasın."
     Toplantıya katılan MÜSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Konukoğlu, aile şirketlerinde yönetime profesyonelleri almak gerektiğini belirtirken, "Ama tamamen de profesyonele bırakmayacaksın. Yönetimde hem profesyonel olacak hem aileden biri. Bunu sisteme soktuğunuz takdirde şirketler dağılmaz, büyür" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir