SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Türkiye'nin 2013'te, her ne kadar seçimler…

  • Yazı boyutu
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Türkiye'nin 2013'te, her ne kadar seçimler…

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Türkiye'nin 2013'te, her ne kadar seçimler yaklaşacaksa da büyümesini yüzde 5'in altında beklemiyorum" -"İhracattaki büyük artışlar devam ederse Türkiye'nin büyümesini tutamazsınız"

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye'nin 2013'te, yaklaşan seçimlere rağmen büyümesini yüzde 5'in altında beklemediğini belirtti.
     SANKO Holding'ten yapılan yazılı açıklamaya göre Konukoğlu, A Haber Kanalı'nda "İş'te Hayat" programında, Türkiye'nin bölgesindeki olayları, ekonomik büyümeyi ve SANKO Holding'in yatırımlarını değerlendirdi.
     Suriye'de yaşanan olayların üzücü olduğunu, binlerce kişinin Türkiye'ye sığındığını anımsatan Konukoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki sıcak ilişkilerin son olaylardan etkilendiğini, bu durumun Gaziantep'teki küçük esnafa olumsuz yansıdığını belirtti. Avrupa ülkelerinden Suriye'deki olaylarının sonlandırılması için duyarlılık çağrısında bulunmalarını isteyen Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "İnşallah bu kan dökme biter, bir an önce sağduyu hakim olur, aralarında bir anlaşma yapılır. Aslında Avrupa bir araya gelip el atsa bu iş biter. Ama nedense Müslüman ülkesi olduğu zaman biraz daha geri duruyorlar. Bunu hissedebiliyorsunuz."
     Gaziantep'in 5 milyar dolarlık ihracatının içerisinde Suriye'nin 80 milyon dolar payı bulunduğunu aktaran Konukoğlu, "Baktığınız zaman çok büyük zararımız yok ama bizim önemsediğimiz ihracat kaybı değil orada kan dökülmesini önlemek, mümkün olduğu kadar insanların acısını dindirmek" dedi.
    
     -"Başka bir ülkede tesis kurmak içime sinmedi"
    
     "Arap Baharı" öncesinde Türk sanayicilerin Suriye, Mısır gibi ülkelerde yatırıma yöneldiğinin hatırlatılması üzerine Konukoğlu, bu ülkelere yatırımı kendilerinin de düşündüğünü ancak yatırım yapmaya bir türlü ısınamadıklarını ifade etti.
     "Türkiye'de bu kadar işsiz varken, buradaki sermayeyi oraya götürmek, başka bir ülkede tesis kurmak benim içime sinmedi" diyen Konukoğlu, Türkiye'de büyümeye karar verdiklerini dile getirdi. Tekstildeki antidamping konularına değinen Konukoğlu, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tekstil Meclisi olarak tekstilde antidamping vergileri konusunda etkin çalışmalar yapıldı ve bunun da sonucunu aldık. Antidamping yasasıyla yüzde 20-30 vergi geldi. Bu şekilde Türkiye'de kapanan konfeksiyon fabrikaları tekrar çalıştı" şeklinde konuştu.
     Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "Biz ne Pakistan'da, ne Hindistan'da, ne Uzakdoğu ülkelerindeki işçilere iş bulmak zorunda değiliz. Biz Türkiye'deki insanlara iş bulmak zorundayız. İthalatın Türkiye'ye zararı her zaman fazladır. Çünkü ithalata verdiğin para havuzdan su götürüyor. Biz havuzu doldurmaya bakacağız. Türkiye'deki işsiz sayısını azaltacağız. Şu anda mesela, tekstilde ne nitelikli ne niteliksiz işçi bulamıyorsunuz. İthalata gelen vergilerden dolayı tekstilde 100-135 bin kişi işe girdi."
    
     -Çin'e ihracat-
    
     "2000'li yıllarda kendisinin Çin ve Hindistan'a ihracat yapacağız, tekstil sektörü paniğe kapılmasın" sözlerinin hatırlatılması üzerine, Konukoğlu, şöyle konuştu:
     "Ben bunu söylediğim zaman herkes garipsedi. 'Bunlar fazladan birer gömlek birer çamaşır giyse biz bunlara ulaştıramayacağız' dedim. Örneğin SANKO olarak son 4 yıldır Çin'e hem iplik hem kumaş ihracatı yapıyoruz. Çünkü o bir furyaydı, o furya içinde ilk zamanlarda Çin'den bayağı ithalat yapıldı. Şu anda Türkiye'ye tekstil Çin'den gelmiyor. Çin'de üretilen kendine yetmiyor ki. Eskiden biz Çin'den pamuk ithalatı yapardık, şimdi Çin bütün dünyadan pamuk alıyor. Türkiye şu anda Çin'e çok ihracat yapıyor."
    
     -Türkiye'nin büyümesi
    
     SANKO Holding'in "amiral gemisinin" tekstil olduğunu aktaran Abdulkadir Konukoğlu, 2013 yılında tekstile 150-200 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, 1000 ile bin 500 civarında yeni istihdam sağlayacaklarını kaydetti.
     "Türkiye ekonomisinin büyüme hedefinin yüzde 3'lere gerilemesi ve ekonomiyi soğutma çabalarına" ilişkin görüşlerini açıklayan Konukoğlu, "Türkiye'nin ortalaması böyle olmakla birlikte tekstil ve makine sektörü çok büyüdü. Türkiye'nin 2013'te her ne kadar seçimler yaklaşacaksa da büyümesini yüzde 5'in altında beklemiyorum. En az yüzde 5 olur. Eğer Avrupa canlanırsa Türkiye biraz daha hareketlenir. İhracattaki büyük artışlar devam ederse Türkiye'nin büyümesini tutamazsınız. Ekonomiyi ne kadar soğutursanız soğutun, 'su akar yolunu bulur' derler ya, ihracat olursa, pazar olursa, ekonomi büyür" şeklinde görüşlerini dile getirdi.
     SANKO Holding olarak Türkiye'nin büyüme ortalamasının üzerinde büyüdüklerini belirterek, faaliyet gösterdikleri tekstil, enerji, sağlık ve eğitim sektörlerinde yatırımlarının devam ettiğini anlatan Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "Enerjinin her dalıyla ilgileniyoruz ama bunların içinde en masumu rüzgar ve sudur. Havayı kirletmeden, daha kaliteli ve daha tabiata uygun enerji üretiyorsunuz. Bizim Karadeniz'deki HES'leri bir gidin, gezin. Biz aynen bir ressam gibi yaptık ve dağların içerisine gömdük. Bugün dünya, örnek gösteriyor."
    
     "Yenmeyi, yenilmeyi bana Gaziantepspor öğretti"
    
     Program sunucusunun "Gaziantepspor başkanlığı yaptınız, bu size hayatta ilk defa yenmek kadar yenilmeyi de öğretti mi-" sözleri üzerine Konukoğlu, şöyle konuştu:
     "Yendiğiniz veya bir makamda olduğunuz zaman herkes sizin arkanızdan koşuyor. Ne zaman ki yeniliyorsunuz etrafınıza bakıyorsunuz hiç kimse yok. Onun için ne oturduğunuz makamın sandalyesine güveneceksiniz ne de bulunduğunuz ana güveneceksiniz. Mümkün olduğu kadar daha ihtiyatlı davranacaksınız, etrafınızdaki hakiki dostları iyi seçeceksiniz. O bakımdan yenmeyi ve yenilmeyi bana Gaziantepspor öğretti. Bu da bana ticari hayatta her zaman için bazı şeylere dikkat etmeyi öğretti. Ben o zamanlar için çok büyük para kaybettim, borcun da altını çizdim çıktım. O zaman 12 milyon dolar civarında parayı çizdim, çıktım. Gaziantepspor benim kendi kanım, canım. Gaziantep benim her şeyim, ben parayı Gaziantep'ten kazandım. Bunu inkar edemem."
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir