Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Şu anda Türkiye'nin ihracatı fena değil.…

  • Yazı boyutu
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Şu anda Türkiye'nin ihracatı fena değil.…

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Şu anda Türkiye'nin ihracatı fena değil. Yatırımların da iyi gittiğine inanıyorum. Faizlerin de biraz gerilemesi lazım diye düşünüyorum" -"2013'te çok korkacak bir şey yok. 2012 ile aşağı yukarı paralel gider diye düşünüyorum"

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye'de yatırımların iyi gittiğini, faizlerin de biraz gerilemesi gerektiğini belirtti.
     Sanko Holding'ten yapılan açıklamaya göre, CNBC-e'de canlı yayımlanan "Finans Cafe-İş Dünyasından" programına katılan Konukoğlu, yerli otomobil üretiminin yanı sıra, ekonomide 2012 yılını değerlendirdi ve 2013 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı.
     "Yerli otomobil üretimine talip olup olmadıkları" yönündeki bir soru üzerine Konukoğlu, Sanko Holding olarak iş makineleri üretimi yaptıklarını, Başak Traktör Fabrikası'nı satın alıp yerli traktör üretimine başladıklarına dikkati çekti.
     "Yerli oto üretmiyorsak da yerli traktör ve yerli iş makinesi üretiyoruz. İlerde de otomotivde de herhangi bir şans olursa, bakarız dedik"lerini aktaran Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "Her zaman da aynı şeyi söylüyoruz. Her zaman kapımız açık yani. Mühim olan Türkiye'nin bu konuda adım atması. Bizim de bu konuda çorbada tuzumuz olabilir. Otomotiv sanayi, makine sanayi ve traktör sanayi hep birbirinin 'amcası oğlu' gibi. Bunları öğrenmekle, ileride herhangi böyle bir teşebbüse de daha cesaretli, daha kararlı gireriz diye düşünüyorum."
    
     -"Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi"
    
     Konukoğlu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin görüşlerini açıklarken, şunları kaydetti:
     "Aslında A+'lara veya A durağanlara geçmemiz lazımdı. Ama maalesef olmadı. Bence politik olarak bizi hala daha baskı altında tutuyorlar not yönünden. Bizim daha iyi noktalarda olmamamız lazım. Bakıyorsunuz AB'deki ülkelere, bizden kötü durumda olmasına rağmen notları bizden daha yüksek, daha yüksek not veriyorlar. Biraz kayırmacılık oluyor gibi geliyor bize, biz Türk sanayicileri öyle görüyoruz."
     Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakış açısının son 2-3 yıldır daha sıcak olduğunu ifade eden Konukoğlu, not artışıyla birlikte bunun artacağını belirtti. SANKO Holding'in açısından 2012 yılının nasıl geçtiği sorusunu "fena bir yıl değildi" sözleriyle yanıtlayan Konukoğlu, cirolarında geçen yıla göre yüzde 15 civarında artış olduğunu bildirdi. Gelecek yıl yatırımlarının biraz daha hızlı olacağını belirten Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "2013'de mesela tekstilde en az 150-200 milyon dolar civarında yeni bir yatırıma gidiyoruz. Modernizasyon ve yenileme yatırımları yapıyoruz. Enerjide yatırımlarımız devam ediyor. O bakımdan biz notlardan değil de Türkiye'nin genel bakışından dolayı cesaretle yatırımlara devam ediyoruz."
     Konukoğlu, holding toplam cirosu içerisinde, amiral gemisi konumundaki "tekstilin bir numara" olduğunu belirtti.
    
     -"Faizler düşecek"
    
     Yeni dönemde faizlerin düşeceği kanaatinde olduğunu açıklayan Abdulkadir Konukoğlu, faizler düştükçe yatırımların arttığını vurguladı. Konukoğlu, "Şu anda Türkiye'nin ihracatı fena değil. Yatırımların da iyi gittiğine inanıyorum. Faizlerin de biraz gerilemesi lazım diye düşünüyorum" dedi.
     Türkiye için ihracat pazarlarının artık sadece ABD ve Avrupa olmadığına işaret eden Konukoğlu, Türk iş adamlarının bütün ülkelere ihracat yaptığını, yeni ülkelere ve özellikle Afrika ülkelerine açılarak ihracatını artırdığını kaydetti.
     İhracatın artmasında KOBİ'lerin rolüne dikkati çeken Konukoğlu, "KOBİ'lerin elinde çanta, dil bilmeden oraları dolaşmaları hakikaten takdire değer. Dil bilmiyor, hiçbir şey bilmiyor, 'ben tarzanca işi götürürüm' diyor. Türkiye'deki KOBİ'ler bu konuda çok cesaretli ve bunların buraya dağılması büyükleri buraya çekmeye neden oldu" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -2013 yılı beklentisi
    
     Konukoğlu, ekonomide "gaz-fren" tartışmasına ilişkin bir soru üzerine, sektörlere göre bu durumun değiştiğini, bazı sektörlerin gaza daha çok bastığını bazı sektörlerin ise frene bastığını aktardı.
     Konukoğlu, "Burada ortalamaya bakarsak, geçen seneye nazaran çok da böyle frene basma olmadı. Çok sektör yoluna devam etti" değerlendirmesinde bulundu. Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Holding olarak beklentilerinin biraz üzerine çıkarak yüzde 15 dolaylarında büyüdüklerini bildirdi.
     "2013 nasıl geliyor, bir gazeteci olsanız nasıl bir manşet atarsınız-" sorusu üzerine, şunları kaydetti:
     "Şöyle diyelim; korkunun ecele faydası yok. Yatırımlarda geri kalmamak lazım. Ama ayağınızı da yorganınıza göre uzatacaksanız. Herhangi bir durumda borcunuzu veya yatıracağınız yatırımın bedelini ödeyebilecek şekilde yatırım yapmak lazım. Aksi takdirde herhangi bir krizde açıkta kalırsınız. Onun için 2013'te çok korkacak bir şey yok. 2012 ile aşağı yukarı paralel gider diye düşünüyorum ben."
     Türkiye'nin bölgesindeki olayları değerlendirirken Konukoğlu, "Bölgede bir operasyon bekliyor musunuz-" sorusuna, "Bizim böyle hiç beklentimiz yok. Çünkü onlar bizim kardeşimiz komşumuz. Komşularla savaşma olmaz" şeklinde yanıt verdi.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir