Sani Şener, DEİK Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı seçildi -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
Sani Şener, DEİK Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı seçildi
  -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı…

Sani Şener, DEİK Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı seçildi -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, görevini iki yıl sürdürecek

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığına seçildi.
     Yapılan açıklamaya göre, Şener, Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığını iki yıl boyunca sürdürecek. Konseyin Fransız başkanı da ülkenin en büyük işveren sendikası olan Mouvement des Entreprises de France (MEDEF International) içerisinden belirleniyor. Bu görev halen BNP Paribas'tan Jean Lemierre tarafından yürütülüyor.
     Sani Şener, yaptığı değerlendirmede, Türk özel sektörünün küresel piyasada hak ettiği konuma ulaşması için çalışan DEİK'in önemli bir misyon üstlendiğini belirtti.
     Türk-Fransız İş Konseyi'nin, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine ciddi katkı sunduğuna işaret eden Şener, "Biz de tüm konsey üyelerimizle birlikte ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışacağız. Aynı zamanda en büyük hedefimiz, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hacmini artırmaya destek olmak" yorumunu yaptı.
    
     -"16 milyar dolarlık ticaret hacmi daha da artacak"-
    
     İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin özellikle 2000'li yıllarda hızla ilerlediğini, Türkiye'nin Fransa'dan ciddi yatırım çekmeyi başardığını dile getiren Şener, şunları kaydetti:
     "Türkiye'ye doğrudan yatırım girişlerinde Fransa ön sıralarda yer almaktadır. Türkiye'den Fransa'ya ihracata baktığımızda da, özellikle otomotiv ve tekstil sektörlerinin öne çıktığını görüyoruz. Türkiye'yle Fransa arasında 2011'de 16 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret hacminin daha da büyümesini umuyoruz.
     2012'de gerçekleşen seçimin ardından Fransa Cumhurbaşkanlığı'na seçilen François Hollande'la birlikte iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin de tarihsel rotasında güçlü bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum. Özellikle Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin ilerlemesi konusunda Fransa'nın tavrının müspet bir şekilde gelişmesi beklenebilir. DEİK Türk-Fransız İş Konseyi olarak çalışmalarımızın bu yöndeki gelişmelere de katkı sunmasını umuyorum."
    
    
    

Bu haberi 94 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir