"Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" Çalışması -TOBB ETÜ SPM: -"İstihdam ve kapasite…

  • Yazı boyutu
"Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" Çalışması
  -TOBB ETÜ SPM:
  -"İstihdam ve kapasite…

"Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" Çalışması -TOBB ETÜ SPM: -"İstihdam ve kapasite kullanımındaki artışlar, önümüzdeki dönem büyüme olacağının işareti"

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), istihdam ve kapasite kullanımındaki artışların, önümüzdeki dönem büyüme olacağının işareti olduğunu bildirdi.
     TOBB ETÜ'den yapılan yazılı açıklamada, TOBB ETÜ-SPM Araştırma ve Geliştirme Koordinatörü İdil Bilgiç Alpaslan'ın hazırladığı ve 2012 yılının Mart ayına ilişkin verilerin değerlendirildiği "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" adlı çalışma yer aldı.
     Çalışmada, TOBB ETÜ SPM'nin, önümüzdeki dönemde sanayide büyüme olacağı yönündeki beklentisini koruduğu belirtildi.
     İmalat sanayi kapasite kullanım oranının Mart ayında yüzde 73,1 olduğuna dikkat çekilerek, bu rakamın Şubat 2012'ye göre 0,2 puan yüksek ancak geçen yılın aynı döneminden 0,1 puan düşük olduğunun altı çizildi.
     Kapasite kullanım oranlarında bir önceki aya göre yüzde 0,27'lik bir artış, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 0,14'lük düşüş gözlendiği ifade edilen çalışmada, yavaşlamış olsa da 2009 yılı ikinci yarısında başlayan sanayideki toparlanma eğiliminin devam ettiği belirtildi.
     Mart 2012'de yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranının bir önceki aya göre 2,9 puan artarak yüzde 72,7 olduğunun altı çizilerek, tüketim malları imalatının yüzde 71,9'dan yüzde 71,5'e ve ara malları imalatının ise yüzde 76'dan yüzde 74,8'e indiği ifade edildi.
     İki alt sektörde kapasite kullanımı azalırken imalat sanayinde kapasite kullanımı artışı görülmesinin, büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret ettiği ifade edildi.
     İmalat sanayi genelinde ve yatırım sektöründe bir önceki aya göre artan kapasite kullanım oranlarının, sanayideki büyüme eğilimini desteklediği kaydedildi.
     Kapasite kullanımında görülen değişimler daha azken, işsizlik oranında göreli olarak daha çok değişiklik olmasının, iki seri arasındaki makası tekrar açtığı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir