Sanayi üretimindeki artış

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimindeki artış

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar: "Sanayi üretimi verisi Merkez Bankası'nın ikinci çeyrek için ılımlı toparlanma beklentisi ile uyumlu"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü'nün hazırladığı mayıs ayı sanayi üretimi raporunda, nisan ayı sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde gerçekleştiği, rakamların Merkez Bankası'nın ikinci çeyrek için ılımlı toparlanma beklentisi ile uyumlu olduğu belirtildi.
     Raporda, beklentilerin üzerinde gelen ve ilk çeyrekteki yüzde 2,8 artışın sınırlı altında kalan sanayi üretimi verisi ile mayıs ayı öncü göstergelerin Merkez Bankası'nın da ikinci çeyrek için ılımlı toparlanma beklentisi ile uyumlu olduğu belirtildi.
     Raporda, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası uygulaması ile iç talep üzerindeki aşağı yönlü risklerin devam ettiği vurgulanırken, 2011'in son çeyreğinde olduğu gibi, ilk çeyrekte de net ihracatın büyümeye en fazla katkıyı yapacağı ifade edildi.
     Bu durumun ekonomideki dengelenmenin devam ettiğini göstermesi açısından olumlu olduğu belirtilen raporda, Avrupa'daki belirsizliklerin sürmesini dikkate alınarak, 2012 yılı büyüme tahminin yüzde 2,7 ile korunduğu kaydedildi.
    
    


Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir