Sanayi üretimi verisinin ardından İMKB rekor tazeledi, faizler geriliyor

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi verisinin ardından İMKB rekor tazeledi, faizler geriliyor

Sanayi üretimi verisinin ardından İMKB rekor tazeledi, faizler geriliyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi, açıklanan sanayi üretim verisinin beklentilerden yüksek olmasının ardından alışların güçlenmesiyle tarihinin en yüksek seviyesi olan 80.785,79 puana kadar yükseldi.
     Güne alıcılı başlayan endeks, sanayi üretimi verisini 80.500 seviyesinden karşıladı ve özellikle güne yatay başlayan banka hisselerinde alışların artmasıyla yükselişini devam ettirdi.
     TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı sanayi üretiminin yüzde 11,3 oranında artış göstermesiyle, Merkez Bankasının son toplantısındaki açıklamalarına paralel olarak önceki döneme göre hızlı bir şekilde yükselmiş oldu. Sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 5,2 gerilemişti.
     Verinin ardından tahvil-bono piyasasında da alışların etkisini artırdığı ve gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 6,21'e gerilediği görülüyor. Gösterge tahvilin bileşik faizi dün güne yüzde 6,38 seviyesinden başlamış ve Hazine ihalelerinin ardından düşüşe geçerek günü yüzde 6,27 seviyesinden kapatmıştı.
     Analistler, sanayi üretimi verisinin ardından piyasaların Hazinenin bugün düzenleyeceği ihalelere odaklanacağını belirtiyor. Gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 6,20 ve 6,15 seviyelerinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, İMKB 100 Endeksi'nde ise 81.000 seviyesinin direnç olarak takip edileceğini dile getiriyor.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir