Sanayi üretimi verileri

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi verileri

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:"Küresel ekonomi anlamında ilk yarıyıl çok çalkantılı bir dönemden geçtik. Avrupa Birliği'ndeki sorunlar nedeniyle de bu bölgeye ihracatımızda azalma oldu. Bütün olumsuzluklara rağmen birinci yarıyıl için yüzde 3 gibi bir sanayi üretimi başarılı"

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, küresel ekonomi anlamında ilk yarıyıl çok çalkantılı bir dönemden geçildiğini ve Avrupa Birliği'ndeki sorunlar nedeniyle de bu bölgeye yapılan ihracatta azalma olduğunu belirterek, "Bütün olumsuzluklara rağmen birinci yarıyıl için ulaşılan yüzde 3 gibi bir sanayi üretimi başarılı" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, sanayi üretiminin haziran ayında 2,7 ile beklentiler paralelinde geldiğini ifade etti. Endeksin haziran ayında her ne kadar düşüş gösterse de alt kademelerde genel olarak mayıs ayından çok farklı bir tablo görülmediğini söyleyen Girgin, özellikle önemli olan ihracat odaklı üretimde çok fazla bir değişiklik olmadığını belirtti.
     Sanayi üretim endeksinde ocak ayından bu yana bir düşüş olduğuna dikkati çeken Girgin, "Genel olarak haziran ayı zaten mevsimsellikten arındırıldığı için hafif bir yavaşlama var ama mayıs ayı çok yüksekti. Bir de onu düşünmek lazım. Mayıs ile haziranı ortak değerlendirmek gerekiyor. Mayıs ayında endeks, beklentilerin hayli üzerinde üzerinde gelmişti. Onun bir dengelenmesi olarak da düşünülebilir" diye konuştu.
     Genel olarak geriye ay ay bakmaktansa ilk yarıda ne oldu diye bakmanın daha mantıklı olduğunu ifade eden Girgin, "Şu an ilk yarıyıl için 3,1 gibi bir artış var. Bu da genel olarak piyasa ve orta vadeli programla uyumlu. Küresel ekonomi anlamında ilk yarıyıl çok çalkantılı bir dönemden geçtik. Avrupa Birliği'ndeki sorunlar nedeniyle de bu bölgeye ihracatımızda biraz azalma oldu. Ama bir şekilde diğer ülkelere yapılan ihracatla bu dengelendi. Hatta iyi bir performans sergilendi. Bu şekilde bakıldığında, bütün olumsuzluklara rağmen birinci yarıyıl ulaşılan yüzde 3 gibi bir sanayi üretimi başarılı. İkinci yarıyılda da çok büyük bir değişiklik olmazsa, şu anki durum aynen bu şekilde devam ederse, bunun sürdürülmemesi için bir sebep göremiyorum. Bu şekilde devam eder diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    


Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir