Sanayi üretimi verileri

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi verileri

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: "Sanayi üretiminde mayıs ayının bize gösterdiği aktivite, Merkez Bankası'nın beklentileriyle uyumlu"

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Türkiye'nin mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine ilişkin, "Sanayi üretiminde mayıs ayının bize gösterdiği aktivite, Merkez Bankası'nın beklentileriyle uyumlu" değerlendirmesinde bulundu.
     Girgin, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
     "Mayıs ayında en önemli katkı sağlayıcı diğer ulaşım araçları. Büyük ihtimalle bu lokomotif oluyor. Son dönemde lokomotif bizim sanayi üretimimize ciddi katkı sağlıyor ve yeniden en önemli kalem olarak öne çıkıyor. Ondan sonrasında bilgisayar üretimi geliyor. Bu da muhtemelen Fatih projesinin katkısıyla yine son 4 aydır en önemli katkı sağlayıcılarından. Ondan sonrasında da genel olarak tekstil, gıda ve diğer kalemler geliyor."
     Mayıs ayının sanayi üretimi açısında genelde güçlü bir ay olduğunu belirten Girgin, mevsimsellikten arındırılmış rakamların daha önemli olduğunun altını çizdi. Girgin, mayıs ayında 1,1 artan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış değişim oranın şimdiye kadarki yıllık ilk 5 ayda görülen en yüksek artış olduğuna dikkati çekti.
     Sanayi üretimi özellikle ocak ayında Avrupa'daki gelişmeler yüzünden çok ciddi daraldığını, sonrasında ise hafif bir toparlanma eğilimine girdiğini ifade eden Girgin, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Mayıs ayının bize gösterdiği ekonomik aktivite Merkez Bankası'nın beklentileriyle uyumlu. Çünkü Merkez Bankası ekonomik aktivitede 2. çeyrekte 1. çeyreğe göre hafif bazlı bir iyileşme olacağını öngörüyor ve bu şekilde bir para politikası uyguluyor. Bu anlamda baktığımızda Merkez Bankası'nın beklentilerine paralel bir gidişat görüyoruz şu anda sanayi üretiminde. Genel olarak ılımlı bir toparlanma denilebilir. Mayıs ayı bize genel trendin hafif yukarı olduğunu, şu an için ılımlı bir süreç içerisinde olduğumuzu gösteriyor."
    
    
    


Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir