Sanayi üretimi verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Sermaye malı…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi verileri
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: 
  -"Sermaye malı…

Sanayi üretimi verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Sermaye malı imalatında oldukça yüksek artışlar görülüyor"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı mayıs ayı sanayi üretim verileri ile ilgili olarak tüketim malı imalatında yavaşlama sürerken, sermaye malı imalatında oldukça yüksek artışların olmasına dikkati çekti.
     Sanayi üretim verilerini yorumladığı raporda, sanayi üretiminin mayıs ayında yüzde 5,9 büyüdüğünü ve beklentinin yüzde 3,.2 olduğunu hatırlatan Altınsaç, nisan ayı verisinin de yüzde 1,8'den yüzde 1,5'a revize edildiğini belirtti.
     Altınsaç, tüketim tarafında yavaşlama sürerken yatırımlarda hızlanma olmasıyla ilgili olarak "Veride dikkat çeken en önemli özellik tüketim malı imalatında yavaşlama sürerken, sermaye malı imalatında oldukça yüksek artışların olması" görüşünü paylaştı.
     Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdiğini kaydeden Altınsaç, "Veri beklentiden oldukça iyi. Yılın ilk beş ayı itibariyle (Ocak-Mayıs) geçen yılın aynı dönemine kıyasla sanayi üretimi yüzde 3,2 artış gösteriyor ki bu da yıllık yüzde 2,5 büyüme beklentimizle orantılı" ifadesine yer verdi.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir