Sanayi üretimi ile İMKB Sınai endeks arasındaki ilişki -Yatırım uzmanı Fatih Tomakin: "Temmuz…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi ile İMKB Sınai endeks arasındaki ilişki
  -Yatırım uzmanı Fatih Tomakin: "Temmuz…

Sanayi üretimi ile İMKB Sınai endeks arasındaki ilişki -Yatırım uzmanı Fatih Tomakin: "Temmuz sanayi üretiminin bir önceki aya göre düşüş göstermesi Sınai endeksi hisselerinin performansını olumsuz etkileyebilir"

Yatırım uzmanı Fatih Tomakin, Sanayi üretiminde haziran ayındaki bir önceki aya göre yaşanan yüzde 2'lik düşüş sonrası temmuz sanayi üretiminin de bir önceki aya göre düşüş göstermesi durumunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Sınai endeks hisselerinin performansının olumsuz etkilenebileceğini belirtti.
     TUİK tarafından açıklanan sanayi üretimi verileri ile İMKB Sınai endeksi arasındaki ilişkiyi inceleyen Tomakin, sanayi üretiminin Haziran ayındaki aylık düşüşe karşın İMKB Sınai endeksinin yükselişine devam ettiğini kaydetti. Sanayi üretimi rakamları ile İMKB Sınai endeksi arasında yüzde 83'lük pozitif yönlü bir korelasyonun söz konusu olduğuna dikkat çeken Tomakin "Yıllık olarak sanayi üretimindeki artış olumlu olmakla birlikte, Haziran ayındaki bir önceki aya göre yaşanan yüzde 2'lik düşüş sonrası Temmuz sanayi üretimininde de bir önceki aya göre düşüş göstermesi durumunda İMKB Sınai endeks hisselerinin performansını olumsuz yönde etkileyebilir"dedi.
     Haziran - Ağustos döneminde sanayi şirketlerinin birçoğunun üretime ara verip, toplu izin ve yıllık bakım dönemine girdiğini hatırlatan Tomakin, sanayi üretimindeki artışın yavaşlamasının ya da bir önceki aya göre düşüşler kaydetmesinin İMKB Sınai endeks hisselerine kısa vadede negatif etki yapabileceği görüşünü paylaştı.
     Tomakin, şunları söyledi:
     "2012 yılında bankacılık endeksindeki görece zayıflama dururken, Sınai endeksinin görece olarak ciddi güç kaybettiği görülüyor. Özellike Haziran-Temmuz döneminde bankacılık endeksi İMKB 100 endeksine göreceli olarak sert bir yükseliş gerçekleştirirken, Sınai endeks görece olarak sert bir şekilde düşüş göstermiştir. Görece olarak kısa vadeli destek seviyelerine gelen Sınai endeks, mevcut seviyelerden görece olarak tekrar yüzde 7-10 arasında güçlenme yaşayabilir. Buna karşın bankacılık endeksi İMKB 100'e göre bu dönemde güç kaybederek zayıflayabilir"
    
    
    

Bu haberi 279 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir