Sanayi üretimi geriledi -Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert: "TCMB'nin piyasaya sağladığı…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi geriledi
  -Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert:
  "TCMB'nin piyasaya sağladığı…

Sanayi üretimi geriledi -Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert: "TCMB'nin piyasaya sağladığı fonlama maliyeti bundan sonraki dönemde de düşük seyretmeye devam edecektir"

Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert, açıklanan sanayi üretim verisinin, piyasa beklentilerinin oldukça altında olduğuna dikkati çekerek, "Merkez Bankası'nın piyasaya sağladığı fonlama maliyeti bundan sonraki dönemde de düşük seyretmeye devam edecektir" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Cömert, verilerin beklentilerin oldukça altında geldiğini ifade ederek, bunun, Merkez Bankası'nın son dönemde büyümeyi destekleyici attığı adımları haklı çıkarır nitelikte olduğunu söyledi.
     Cömert şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Buradan hareketle TCMB'nin piyasaya sağladığı fonlama maliyeti bundan sonraki dönemde de düşük seyretmeye devam edecektir. Benzer şekilde faiz koridoru tavanının da indirilmesi ve böylece kredi faizlerinin düşürülmesi mümkün olacak. Her ne kadar enflasyon ile ilgili kaygılar faizleri yukarı itse de önümüzdeki dönemde büyüme kaygılarının faizler üzerinde daha etkili olacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle, enflasyon kaygıları sonrası yukarı hareket eden verim eğrisi genelinde tekrar aşağı yönlü bir hareket görebiliriz. Gösterge tahvilde yüzde 7,7 bileşik üzerinde alım öneriyoruz."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir