Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde geldi -Uzmanlar, sanayi üretim verilerine bakıldığında,…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde geldi
  -Uzmanlar, sanayi üretim verilerine bakıldığında,…

Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde geldi -Uzmanlar, sanayi üretim verilerine bakıldığında, Türkiye'nin yıl sonu büyüme hedefleri konusunda kötümser olanların hedefleri konusunda değişikliğe gidebileceğini belirtiyor

Sanayi üretimin beklentilerin üzerinde gelmesine ilişkin uzmanlar, büyümeye yönelik verilerin öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim verilerine bakıldığında, Türkiye'nin yıl sonu büyüme hedefleri konusunda kötümser olanların hedefleri konusunda değişikliğe gidebileceğini belirtiyor.
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre mayıs ayı toplam sanayi üretimi piyasa beklentilerinin neredeyse iki katı olan yüzde 5,9 olarak (Beklenti: yüzde 3,2) açıklandı. Türkiye özelinde son açıklanan büyüme ve enflasyon verilerinin ardından beklentilerden oldukça yüksek gelen sanayi üretim verisinin yıl sonu büyümeye yönelik beklentilerin yükselmesine neden olabileceği kaydediliyor.
     Uzmanlar, büyümeye yönelik verilerin öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim verilerine bakıldığında, Türkiye'nin yıl sonu büyüme hedefleri konusunda kötümser olanların hedefleri konusunda değişikliğe gidebileceğini belirtiyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın cuma günü yaptığı konuşmada da beklenti anketlerine önem verdiklerini ve piyasa beklentilerinin kendi hedefleri paralelinde olmasının işlerini daha da kolaylaştıracağı yönündeki açıklamaları bulunduğunun altını çizen uzmanlar, olumlu açıklanan her verinin Türkiye'ye para girişini de artıracağını kaydediyorlar.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir