Sanayi üretim verileri -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Bugün açıklanan sanayi üretim rakamları…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim verileri 
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Bugün açıklanan sanayi üretim rakamları…

Sanayi üretim verileri -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Bugün açıklanan sanayi üretim rakamları ihracatta 2012 yılında yakaladığımız hızlı yükseliş temposunu onaylamaktadır -"İhracat, artış hızıyla sanayiyi sürüklemektedir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bugün açıklanan sanayi üretim rakamları ihracatta 2012 yılında yakaladığımız hızlı yükseliş temposunu onaylamaktadır. İhracat, artış hızıyla, sanayiyi sürüklemektedir" dedi.
     TİM Başkanı Büyükekşi, TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de sanayi üretiminin kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttığını belirterek, 2012 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 13,3, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 7,5 artış gösterdiğini aktardı.
     Büyükekşi, açıklanan sanayi üretim rakamlarının TİM'in kasım ayında açıkladığı ihracat rakamlarıyla paralel bir gelişim gösterdiğini ifade etti.
     TİM olarak Kasım ayında ihracatın artış hızını yüzde 19,97 olarak açıkladıklarını, TÜİK'in de daha sonra açıkladığı rakamla bu artış oranını yüzde 24,8 olarak revize ettiğini kaydeden Büyükekşi, "Bugün açıklanan sanayi üretim rakamları ihracatta 2012 yılında yakaladığımız hızlı yükseliş temposunu onaylamaktadır. İhracat, artış hızıyla sanayiyi sürüklemektedir. TİM'in açıkladığı ihracat rakamları, sanayi üretiminin ortaya koyduğu performansın bir öncü göstergesi haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi de ihracatın, Türkiye ekonomisindeki sürükleyici rolünün artmasıdır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir