Sanayi üretim verileri... -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Sanayi üretimi haziran…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim verileri...
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Sanayi üretimi haziran…

Sanayi üretim verileri... -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Sanayi üretimi haziran ayında beklentilere paralel olarak büyüdü"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, sanayi üretiminin haziran ayında beklentilere paralel olarak büyüdüğünü söyledi.
     Haziran ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Veyis Fertekligil, sanayi üretiminin haziran ayında beklentilere paralel olarak büyüdüğünü, büyüme hızındaki yavaşlamanın ise dikkat çektiğini kaydetti.
     Sanayi üretiminin yavaş bir seyirde büyüdüğünün görülmekte olduğunu ifade eden Fertekligil, mevsimsellikten arındırılmış verilerdeki gerilemenin dikkati çekici olduğunu, üretim artışının ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre biraz arttığını belirtti.
     Gayri Safi Yurtiçi Safi Hasıla (GSYİH) olarak değerlendirildiğinde ekonominin ikinci çeyrek performansının ilk çeyreğe göre çok farklı olmadığının anlaşıldığını kaydeden Fertekligil, "İthalattaki gerileme dikkate alındığında kısa vadede sanayi üretiminin yavaş bir seyirle büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz" dedi.
     İhracatçı sektörlerin üretime katkısının Avro Bölgesi'ndeki olumsuz durum ve küresel ekonomideki yavaşlama göz önüne alındığında mevcut performansını sürdürmesinin biraz güç göründüğüne değinen Fertekligil, "Bu durum özellikle ulaşım araçları sektöründe kendisini göstermekte. Yaz dönemi tatili ve ihracattaki yavaşlama nedeniyle bu sektördeki üretim durumunun çok iç açıcı olmadığı görülmekte. Giyim sektöründe de benzer sorunların olduğu izlenmekte" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir