Sanayi üretim verileri -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Sanayi üretiminde sıçrama,…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim verileri
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:
  -"Sanayi üretiminde sıçrama,…

Sanayi üretim verileri -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Sanayi üretiminde sıçrama, ekonomik faaliyetlerde canlanmaya işaret ediyor"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, sanayi üretimindeki sıçramanın, ekonomik faaliyetlerde canlanmaya işaret ettiğini bildirdi.
     Konukoğlu, TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, son çeyrekte ekonominin hareketlenmesini beklediklerini, sanayi üretim endeksinin de 2012 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre çift haneli artış göstererek yüzde 11,3 olarak gerçekleşmesinin ümit verdiğini belirtti.
     Yüzde 11,3 rakamının geçen yılın en yüksek sanayi üretim endeksi olduğunu, kasım ayında imalat sanayi, sermaye malı imalatı ile dayanıklı-dayanıksız tüketim malı üretiminde önemli artışlar yaşandığına dikkati çeken Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Bir önceki ayda beklentilerin üstünde düşüş söz konusuydu, sanayi üretimi ekimde yüzde 5,7 azalmıştı. Kasım ayında ise tahminlerin ve piyasa beklentilerinin üstünde çıktı. Çift haneli üretim artışıyla, ekim ayındaki düşüş telafi edildi. Sanayi üretiminde sıçrama, ekonomik faaliyetlerde canlanmaya işaret ediyor. Son aya ilişkin veriler de olumlu geldiği takdirde yıl sonu büyüme rakamı hedeflere paralel gerçekleşebilir."
     Türkiye ekonomisinde yapısal reformlara devam edilmesinin önemini vurgulayan Konukoğlu, "En temel beklentimiz istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme. 2013 yılında daha hızlı büyümeyi destekleyecek adımların atılması önem taşıyor. Türkiye'yi ekonomik alanda daha üst lige çıkaracak yapısal reformları yapmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir