Sanayi üretim verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: "Sanayi üretimi aralıkta yüzde 3,8…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim verileri
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  "Sanayi üretimi aralıkta yüzde 3,8…

Sanayi üretim verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: "Sanayi üretimi aralıkta yüzde 3,8 daraldı. Beklenti yüzde 0 iken beklentimiz yüzde 2 daralma yönündeydi"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, sanayi üretiminin aralıkta yüzde 3,8 daralmasına ilişkin, "Beklenti yüzde 0 iken beklentimiz yüzde 2 daralma yönündeydi" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, "2012'nin tamamında sanayi üretimi ortalama yüzde 2,3 yükseldi. Yüzde 2,5-3 bandındaki büyüme beklentileriyle paralel. Sanayi üretimi aralıkta yüzde 3,8 daraldı. Beklenti yüzde 0 iken beklentimiz yüzde 2 daralma yönündeydi" ifadelerini kullandı.
     Özellikle altın dışı ihracattaki belirgin yavaşlamanın sanayi üretiminde de benzer görüntüyü desteklediğini kaydeden Altınsaç, "Dolayısıyla gelen rakam şaşırtıcı değil. Ekonomide krediler ve PMI verileri dışındaki rakamların çok da güçlü bir toparlanmaya işaret etmediğinin altını çiziyorduk. Bu görünüm devam ediyor. Mevsimsellikten arındırılmış üretimde de yüzde 1,5'luk daralma var. 3.Çeyrekte ortalama yüzde 2,7 olan sanayi üretimi 4.Çeyrekte yüzde 0,3 artış gösterdi. Oldukça zayıf. Öte yandan yılın ikinci yarısında sanayi üretiminde yaşanan belirgin dalgalanma da (aşağı ve yukarı yönlü)çok olumsuz" yorumunu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir