Sanayi üretim endeksi

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim endeksi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: "Gelişmiş piyasa ekonomilerinin kriz içinde olduğu bu ortamda dahi ülke ekonomisinin başarılı olmasının altında güven ve disiplin yatmaktadır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, gelişmiş piyasa ekonomilerinin kriz içinde olduğu ortamda dahi Türkiye ekonomisinin başarılı olmasının altında güven ve disiplinin yattığını belirtti.
     Bakan Ergün, nisan ayı sanayi üretim endeksi verileriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın nisan ayında sanayi üretim endeksinin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 arttığını anımsatarak, sanayi üretim endeksinin 2005'den bugüne kadar olan dönemde en yüksek nisan ayı seviyesine ulaştığını vurguladı.
     Rakamların ülke sanayisinin dünyadaki tüm çalkantılara rağmen piyasa beklentileri üzerinde bir performans sergilediğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:
     "Orta Vadeli Program'da açıkladığımız yüzde 4'lük büyüme hedefinin ne kadar gerçekçi ve ulaşılabilir olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Gelişmiş piyasa ekonomilerinin kriz içinde olduğu bu ortamda dahi ülke ekonomisinin başarılı olmasının altında güven ve disiplin yatıyor. Aslında ekonomi yönetimi olarak bizi krizin kaynağı olan ülkelerden ayıran nokta da budur. Gelinen noktada Avro Bölgesi yüzde 11 gibi tarihinin en yüksek işsizlik oranlarıyla, bankacılık krizleri, kamu borç krizleri ile uğraşırken ülkemizin tüm bu konularda sağlam durabilmesi proaktif ve riskleri iyi değerlendiren, gerekli önlemleri zamanında alabilen bir ekonomi yönetiminin bir sonucudur."
     İşlerin iyi gittiği zamanda bile radikal önlemlerin alabilmesinin işlerin bozulduğu dönemde dayanıklılığı arttırdığını belirten Bakan Ergün, "Türkiye'nin de tüm bunlara rağmen belli sorunlu alanları vardır, fakat bu alanlar yönetilebilir seviyededir. En büyük sorun olarak görülen husus cari açık konusudur. Bunun kısa vadeli ve uzun vadeli bir diğer deyişle yapısal diyebileceğimiz çözümleri üzerinde alternatifler geliştirdik. Nitekim kısa vadeli çözümler sonuç vermeye başladı" ifadelerini kullandı.
    
    
    


Bu haberi 266 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir