Sanayi üretim endeksi eylülde arttı -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Ekonomik…

  • Yazı boyutu
Sanayi üretim endeksi eylülde arttı
  -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"Ekonomik…

Sanayi üretim endeksi eylülde arttı -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Ekonomik aktivitede toparlanma başlıyor" -"Siparişlerdeki toparlanmayı ve gevşeme sürecindeki finansal koşulları dikkate alarak, iç talebin yılın son çeyreğinden itibaren kademeli olarak artmasını bekliyoruz"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, ekonomik aktivitede toparlanmanın başladığını belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, ekonomik aktivitede toparlanma başladığını, sanayi üretiminin eylülde yıllık bazda yüzde 2'lik ortalama piyasa tahmininin ve yüzde 3'lük öngörülerinin üzerinde yüzde 6,2 oranında arttığını belirtti.
     Eylül verilerinin, iç talepte beklenen toparlanmanın nihayet gelmiş olduğuna işaret ettiğine dikkati çeken Sözer, "Bununla birlikte üçüncü çeyrek genelinde yıllık üretim artışı ikinci çeyrekteki yüzde 3,5'ten yüzde 2,7'ye geriledi" dedi.
     Eylüldeki üretim artışının on ayın en yükseğine ulaşmasında, iç talebe yönelik sektörlerin yanı sıra ihracattaki artışın da etkisi olduğuna dikkati çeken Sözer, şunları kaydetti:
     "Altın ihracatı manşetlerde yer alsa da altın hariç ihracatta da çok olumlu bir seyir söz konusu. Eylülde altın hariç ihracatın eylülde yüzde 9,2 ile yedi ayın en yüksek artışını kaydetmesinin ardından, daha önceki raporlarımızda eylül üretiminin bizim tahminimizi de aşabileceğini belirtmiştik. Bu çerçevede iç talep toparlanırken, ihracatın da artışını tüm zorluklara rağmen sürdürmesi olumlu. Yakın dönemde ilk defa ana ihracat pazarımız Almanya'da sanayi üretimi (üç aydır) daralırken, Türkiye'de üretim ılımlı artmaya devam ediyor.
     Sektörel bazda incelendiğinde ise eylülde genele yayılan bir iyileşme gözlendiğini belirten Sözer, "Öngörülerimize paralel olarak yatırım tüketimden daha zayıf kalmaya devam ediyor. Eylülde yıllık bazda üretim tüketim mallarında yüzde 9 artarken, yatırım, ara malı ve enerjide yüzde 5'lik artış kaydetti" dedi.
     Üçüncü çeyrek genelinde ise tüketim malı üretimindeki artışın ikinci çeyrekteki yüzde 2,4'ten yüzde 4,5'e yükselirken, ikinci çeyrekte yüzde 2,8 artan yatırım malı üretiminin üçüncü çeyrekte yüzde 3 daraldığını ifade eden Sözer, şu değerlendirmede bulundu:
     "Siparişlerdeki toparlanmayı ve gevşeme sürecindeki finansal koşulları dikkate alarak, iç talebin yılın son çeyreğinden itibaren kademeli olarak artmasını bekliyoruz. Bu noktada yılın son çeyreğinde yıllık üretim artışında gözlenecek volatiliteyi yanlış yorumlamamalı. Geçen sene kasımda olan Kurban Bayramı bu sene ekime kaydığı için ekimde çalışma günü geçen seneye kıyasla daha az idi. Bu çerçevede ekimde üretimin yeniden daralmaya geçebileceği ve fakat kasımda 13 ay aradan sonra ilk defa çift haneli üretim artışı göreceğimizi düşünüyoruz. Bu dalgalı değişim ekonominin geneline ilişkin karışık algılamaya yol açmamalı. Dördüncü çeyrek ortalamasında ise üretimin yüzde 5 civarında artmasını bekliyoruz."
     Yıllık büyümenin üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekteki yüzde 2,9'dan yüzde 2,5 civarına yavaşlayacağını ve bu seviyede dip yapıp son çeyrekten itibaren kademeli olarak toparlanacağını öngördüklerini kaydeden Sözer, "Bu doğrultuda 2012'de Türkiye ekonomisi Orta Vadeli Plan'daki yüzde 3,2'lik hükümet hedefine uyumlu bir büyüme kaydedebilir" ifadelerini kullandı.
     2013 yılında ise Avrupa ekonomisinin yeniden büyümeye geçmesini ve gevşek finansal koşullar ile 2013 yılında büyümenin yüzde 4,6'ya ulaşmasını beklediklerini ifade eden Sözer, "Bununla birlikte Avrupa ekonomisine ilişkin devam eden belirsizlikler büyümede aşağı yönlü risk oluştursa da, global ekonomik aktivitedeki zayıflığa karşı küresel para politikalarında gevşeme sürecinin sürmesi riskleri dengeliyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir