Sanayi kuruluşlarının nakliye maliyetleri arttı -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"Petrol…

  • Yazı boyutu
Sanayi kuruluşlarının nakliye maliyetleri arttı
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  -"Petrol…

Sanayi kuruluşlarının nakliye maliyetleri arttı -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"Petrol üzerindeki vergiler taşıma maliyetlerini ve firmaların rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, petroldeki vergilerin taşıma maliyetlerini ve firmaların rekabet gücünü olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.
     Zeytinoğlu, yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin geleceğini düşündüklerini belirterek, kentin gelişmesi için sanayinin önündeki engelleri kaldırmaları gerektiğini kaydetti.
     Taşıma maliyetlerini rekabetçi seviyelere çekmek isteyen işletmeleri desteklediklerini daha önce birçok kez açıkladıklarını hatırlatan Zeytinoğlu, "Tüm işletmeler küresel rekabet koşullarıyla üretim yapabilmelidir. Ticari seçimleri bu kurallar çerçevesinde şekillenmelidir" şeklinde konuştu.
     Zeytinoğlu, Kocaeli'de sanayinin yoğun olduğu ilçelerden birinin Kartepe olduğuna dikkati çekerek, ilçede odaya kayıtlı 103 sanayi tesisi bulunduğunu, tesislerde yaklaşık 15 bin dolayında istihdam sağlandığını söyledi.
    
     -"Taşıma maliyetleri çeşitli nedenlerle daha da pahalı olmamalıdır"-
    
     Hedeflerinin katma değer yaratan, çevreye duyarlı yatırımları ilçeye çekmeye devam etmek olduğunu anlatan Zeytinoğlu, "Bu sayede yöre halkından daha fazla kişi istihdama katılacak, bölgesel kalkınma desteklenecek ve ilimizin yaşam standardı yükselecektir. Umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda tüm ilçelerimizin gelişmesinde sanayi yatırımları daha da büyük rol oynayacaktır" diye konuştu.
     Zeytinoğlu, farklı ülkelerdeki sanayi kuruluşlarının birbirleriyle rekabet ettiğini anlatarak, "Kocaeli'yi uluslararası ölçekte rekabetçi kılan en önemli unsurun lojistik üstünlüğü olduğu unutulmamalıdır. Bilindiği gibi ülkemizde petrol üzerindeki vergiler taşıma maliyetlerini ve firmaların rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Pahalı olan taşıma maliyetleri çeşitli nedenlerle daha da pahalı olmamalıdır" ifadelerini kullandı.
     Zeytinoğlu, arzularının nakliye sorununun çalışma yaşamını olumsuz etkilemeden ve bölgenin rekabet üstünlüğünü bozmadan çözülmesi olduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir