"Sanayi Kapasite Raporları İçin Prodcom Sınıflaması Eğitim" toplantısı -TOBB Başkanı…

  • Yazı boyutu
"Sanayi Kapasite Raporları İçin Prodcom Sınıflaması Eğitim" toplantısı
  -TOBB Başkanı…

"Sanayi Kapasite Raporları İçin Prodcom Sınıflaması Eğitim" toplantısı -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"1980'li yıllarda yılda 5 bin civarında kapasite raporu düzenleniyordu. 2012 yılına gelindiğinde, Türkiye'nin sanayileşmesine paralel biçimde, bu rakam 30 binlere ulaştı" -"Biz doğru bilgiyi üretemezsek, nasıl yatırımcıyı doğru şekilde yönlendireceğiz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,"1980'li yıllarda yılda 5 bin civarında kapasite raporunun düzenlendiğini, 2012 yılına gelindiğinde ise Türkiye'nin sanayileşmesine paralel biçimde, bu rakamın 30 binlere ulaştığını söyledi
     TOBB, odalarda "Sanayi Kapasite Raporu" düzenleyecek eksperlere farklı alanlarda kullanılan sınıflamalar konusunda eğitim vermeye başladı.
     Sanayi Kapasite Raporları İçin Prodcom Sınıflaması konusunda yapılacak ilk eğitim programının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, kapasite raporlarının, Türkiye'nin sınaı üretim gücünü tespit etmek ve sanayi bilgi sistemini oluşturmak açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, kapasite raporunun sanayici açısından, sanayi sicil belgesinin alınması, enerji indiriminden yararlanılması, teşvik ve ihalelerle ilgili belgelerin derlenmesi için gerekli olduğunu dile getirerek, "1980'li yıllarda yılda 5 bin civarında kapasite raporu düzenleniyordu. 2012 yılına gelindiğinde, Türkiye'nin sanayileşmesine paralel biçimde, bu rakam 30 binlere ulaştı" dedi.
     Önümüzdeki yıllarda kapasite raporlarının sayısının Türkiye'nin ihracat hedefleri ve sanayileşme hızı doğrultusunda çok daha yukarılara çıkacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, 2008 yılında kapasite raporlarının hazırlanması sürecinde önemli değişiklikler yaptıklarını bildirdi.
     Teknolojik gelişmeler ve yazılım alt yapısının kurulması ile ilk olarak Ankara Sanayi Odası'nda başlayan kapasite raporu otomasyon sisteminin tüm odalara yayıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, 2012 yılı başı itibariyle tamamen otomasyona geçildiğine dikkati çekti.
     Hisarcıklıoğlu, daha önce raporlarda kullanılan "ISIC" kodlama sistemi yerine, Avrupa Birliği'nde (AB) kullanılan "Prodcom" kodlama sistemine geçildiğini ifade ederek, "Birçok kurum ve kuruluş sisteme doğrudan ulaşmak için Birliğimize başvuruyor. Elektronik ortamda belge temin ederek işini hızlandırmak istiyor. Bu talepler sizler tarafından hazırlanan kapasite raporlarının ne kadar önemli belgeler olduğunu ortaya koymaktadır" diye konuştu.
     Kapasite raporlarının Türkiye için ciddi bir veri kaynağı olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, uzun zamandır "NACE" kodları üzerinde çalıştıklarını, faaliyet kodlarının yenilenmesi için kolları sıvadıklarını, herkesin tek bir "NACE" kodu numarasına sahip olması ile artık kimin ne iş yaptığının bilindiğini söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, kapasite raporu ekspertiz sistemini geliştirmek için de ciddi bir çalışma başlattıklarına dikkati çekerek, bu sebeple Yönetim Kurulu'nun kapasite raporu düzenleyecek eksperlere eğitim ve sertifika verilmesi konusunda karar aldığını, gerekli yasal altyapının da düzenlenmesi ile bundan böyle sertifikası olmayan hiçbir eksperin kapasite raporu düzenleyemeyeceğini bildirdi.
     Rifat Hisarcıklıoğlu "NACE çalışmasının tamamlanması ve Prodcom kodlama sistemi eğitimlerinin yaygınlaşmasıyla sonunda çok uzun zamandan beri ihtiyaç duyduğumuz Sanayi ve Ticaret Envanterine ulaşacağız" dedi.
    
     -"Benim yüzümü yere baktırmayın"-
    
     Kapasite raporlarına dair bazı sıkıntılar tespit ettiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, odalar tarafından sanayicilere verilen kapasite raporlarının bazılarının gerçeğe uygun olmadığı, işyerine gidilmeden kapasite raporu düzenlendiği, firmadaki mevcut durum ile kapasite raporunda belirtilen miktarların uygunluk göstermediği, kağıt üzerinde aynı adreste birden fazla firmanın gözüktüğü, aynı adres ve tek bir tesis için birden fazla kapasite raporu alındığı, firmanın fiziki olarak adresinde bulunmadığı halde kapasite raporu aldığı iddialarının kendilerine bildirildiğini kaydetti.
     Hisarcıklıoğlu, kapasite raporu hazırlanmasında ve onaylanmasında görevli olanların yetki ve sorumluluklarının açık bir şekilde belirtildiğini dile getirerek, bu çerçevede, özel önem taşıyan sektörlerin üretim tesislerinin, üretim kapasitelerinin, makine ve ekipmanları ile personel sayılarının belirli aralıklarla ilgili odalarca denetlenmesinin öngörüldüğünü söyledi.
     Kapasite raporlarının Türkiye açısından önemine değinen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Yaptığınız iş aslında Türkiye açısından en önemli şeylerden bir tanesi. Niye biz zengin olmak istiyoruz. Ben Türkiye'yi geziyorum soruyorum 'Zengin olmak istemeyen var mı-' diyorum. Bazen salonlarda bir kişi çıkıyor. O da zaten zengin, onun için istemiyor. Onun dışında herkes zengin olmak istiyor. Zengin olacaksak bu neyle olacak- Ancak üreterek mümkün... Biz doğru bilgiyi üretemezsek, nasıl yatırımcıyı doğru şekilde yönlendireceğiz- Burada büyük vebalimiz var. Kusura bakmayın, önümüzdeki dönemde işini düzgün yapanla yapmayanı ayrıştıracağım. Eş, ahbap, dost, çavuş ilişkisi olmaz. Kurumsal olarak arkadaşlık ilişkisi olmaz, açık söyleyeyim. 'Rifat' olarak ben cebimden 100 lira veririm, o sadece beni ilgilendirir. Ama 70 milyonu ilgilendiren bir mesele söz konusu olduğu zaman bunun sorumluluğu hepimizedir. Benim sizden ricam gerçeğine uygun yapmanız. İşin hilesi dürüstlüktür. Dürüst olan adam sonunda kazanır. Bazen kaybediyormuş gibi gözüksem de dürüstlükten vazgeçmediğim zaman maddi manevi kazanan ben oldum. Önümüzdeki dönem bu iş daha sıkı olacak. Bu işi düzgün yapın ki yarın bana 'Türkiye'de kaçak mazot varmış, bunun sebebi sizmişsiniz' dedirttirmeyin. Benim yüzümü yere baktırmayın."
    
    
    

Bu haberi 1,426 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir