Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Sanayi Ciro Endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına…

  • Yazı boyutu
Sanayi ciro ve sipariş endeksleri 
  -Sanayi Ciro Endeksi Mayıs ayında 
  geçen yılın aynı ayına…

Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Sanayi Ciro Endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8, bir önceki aya göre de yüzde 8 arttı

Sanayi Ciro Endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8, bir önceki aya göre ise yüzde 8 arttı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2012 dönemine ilişkin, "Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri"ni açıkladı.
     Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taş ocakçılığı kısımlarında bulunan iş yerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Mayıs ayında, 2011'in aynı ayına kıyasla yüzde 17,8, bir önceki aya göre yüzde 8 artış gösterdi.
     Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı endeksi yüzde 18, imalat sanayi endeksi ise yüzde 17,8 artış kaydetti.
     Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Mayıs ayında yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 25,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.
     İmalat sanayi alt sektörlerinin Mayıs ayında, 2011 yılının aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde ise en yüksek artışın yüzde 126,2 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 98,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.
    
     -Sipariş endeksi-
    
     Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında siparişle çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren iş yerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi de Mayıs ayında 2011'in Mayıs ayına kıyasla yüzde 19,1, bir önceki aya göre ise yüzde 10 arttı.
     Sipariş Endeksinin Mayıs itibariyle yıllık bazda değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artışın yüzde 129,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 126,2 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir