Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki…

  • Yazı boyutu
Sanayi ciro ve sipariş endeksleri 
  -Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Aralık ayında 
  bir önceki…

Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3, Sanayi Sipariş Endeksi ise yüzde 4,5 arttı

Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3, Sanayi Sipariş Endeksi ise yüzde 4,5 arttı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Ciro ve Sipariş endeksleri Aralık 2012 sonuçlarını açıkladı.
     Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taşocakçılığı kısımlarında bulunan iş yerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı.
     Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 2,6 azaldı. İmalat sanayi endeksi ise yüzde 3,2 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Aralık ayında en yüksek artışı ara malı imalatı gösterdi.
     İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek artışı yüzde 59,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 45,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.
    
     -Sanayi Sipariş Endeksi-
    
     Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren iş yerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi, 2012 yılının Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 arttı.
     Ana sanayi grupları sınıflamasına göre en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında görüldü.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir