Sanayi ciro ve sipariş endeksleri!

  • Yazı boyutu
Sanayi ciro ve sipariş endeksleri!

Sanayi Ciro Endeksi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 4,2 azaldı

Sanayi Ciro Endeksi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 4,2 azaldı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2012 dönemine ilişkin, "Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri"ni açıkladı.
     Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taş ocakçılığı kısımlarında bulunan iş yerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Nisan ayında, 2011'in aynı ayına kıyasla yüzde 12,8 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 4,2 düştü.
     Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı endeksi yüzde 22,2 imalat sanayi endeksi ise yüzde 12,5 artış kaydetti.
     Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Nisan'da yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 27,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.
     İmalat sanayi alt sektörlerinin Nisan'da, 2011 yılının aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde ise en yüksek artışın yüzde 83,7 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 68,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı izledi.
    
     -Sipariş endeksi-
    
     Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında siparişle çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren iş yerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi de Nisan ayında 2011'in Nisan ayına kıyasla yüzde 13,6 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 7,4 azaldı.
     Sipariş Endeksinin Nisan itibariyle yıllık bazda değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranı yüzde 65,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 63,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.


Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir