Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Temmuz'da Sanayi Ciro Endeksi bir önceki yılın aynı ayına…

  • Yazı boyutu
Sanayi ciro ve sipariş endeksleri
  -Temmuz'da Sanayi Ciro Endeksi bir önceki yılın aynı ayına…

Sanayi ciro ve sipariş endeksleri -Temmuz'da Sanayi Ciro Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6, Sanayi Sipariş Endeksi ise yüzde 5,2 arttı

Sanayi Ciro Endeksi, bu yılın Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 6,2 azaldı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri, Temmuz 2012 sonuçlarını açıkladı.
     Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taşocakçlığı kısımlarında bulunan işyerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 6,2 azaldı.
     Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 2,3, imalat sanayi endeksi ise yüzde 6,8 artış gösterdi.
     İmalat sanayi alt sektörlerinden 2012 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 49,6 ile diğer imalatlarda gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 33 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.
    
     -Sanayi Sipariş Endeksi
    
     Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren işyerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi, bu yılın Temmuz ayında 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 10,8 azaldı.
     Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Temmuz ayında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında görüldü. İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.
     Sipariş endeksinin 2012 yılı Temmuz ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 54,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerinin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 16,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir