Sanal Ortamda Ankara'nın Tanıtımı: e-Ankara Projesi -Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
Sanal Ortamda Ankara'nın Tanıtımı: e-Ankara Projesi
  -Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı…

Sanal Ortamda Ankara'nın Tanıtımı: e-Ankara Projesi -Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yaman: "Türkiye yerelden başlayan çok önemli ekonomik ve sosyal dönüşümün ciddi adımlarını atıyor. Bunun baş aktörleri de kalkınma ajansları" -ATO Başkanı Bezci: "Projenin amacı, internet tabanlı bir pazarlama modeliyle etkin bir kent pazarlama organizasyonu oluşturmak ve böylelikle marka kent Ankara idealine bir adım daha yaklaşmak"

Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, Türkiye'nin yerelden başlayan çok önemli ekonomik ve sosyal dönüşümün ciddi adımlarını attığını, bunun baş aktörlerinin de kalkınma ajansları olduğunu bildirdi.
     Kalkınma Bakanlığı ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği, Gazi Üniversitesi, Ankara İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Ankaralılar ve Ankara'yı Tanıtma Vakfı İşbirliği, TRT ve Ankara Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle gerçekleştirilen ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Turizm Özel İhtisas Komisyonu tarafından yürütülen Sanal Ortamda Ankara'nın Tanıtımı: e-Ankara Projesi'nin tanıtım toplantısı ATO Meclis Salonu'nda yapıldı.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, projenin sürdürülebilir olması dileğinde bulunarak, projelerin bilgilerinin güncellenmediği için sürdürülemez hale geldiğini söyledi.
     Kalkınma ajanslarının Türkiye'nin en önemli örgütleri olduğunu, Ankara Kalkınma Ajansı'nın en son kurulan ama en hızlı mesafe alan kalkınma ajansı olduğunu belirten Yaman, projelere mali ve teknik destek sağlayan Türkiye'deki 81 ili kapsayan 26 kalkınma ajansının kurumsallaşmaya başladığını söyledi.
     2008 yılından bu yana kalkınma ajanslarının projeleri desteklediğini ifade eden Yaman, "Türkiye, yerelden başlayan çok önemli ekonomik ve sosyal dönüşümün ciddi adımlarını atıyor. Bunun baş aktörleri de kalkınma ajansları" diye konuştu.
     Projenin, kalkınma ajanslarının desteğine konu olan Ankara'nın sahip olduğu önemli potansiyelleri ve imkanları Ankara halkına, farklı illerde yaşayan insanlara ve uluslararası ölçekteki yatırımcılara tanıtmayı amaçladığını ifade eden Yaman, Ankara'nın sosyal ekonomik göstergelerde ikinci sırada yer aldığını söyledi.
     Ankara'nın çok güçlü ticaret alt yapısının, erişebilir, ulaşım, hava yolu gibi konularda güçlü olduğunun anlatılması gerektiğini dile getiren Yaman, Ankara'nın olumlu ve cazip hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.
    
     -"Dünya küreselleşirken kentleşiyor"
    
     ATO Başkanı Salih Bezci de günümüzde küreselleşmeyle bir yandan fiziksel ve ekonomik sınırların önemini kaybederken diğer yandan kalkınmanın temelinin kentlere doğru kaydığını belirterek, "Yani dünya bir yanda küreselleşirken öteki yanda kentleşiyor" dedi.
     Bugün, dünyada ülkelerin birbirleriyle rekabeti kentler aracılığıyla yaptıklarına dikkati çeken Bezci, artık nüfusun yarısından çoğunun yaşadığı kentlerin ekonomik büyüme, sosyal ve kültürel değişim ve yaratıcılığın merkezini oluşturduğunu söyledi.
     Bir kenti "marka" yapmanın amacının, kentteki yatırımları canlandırmak, kente katkı sağlayacak insanları çekmek ve kente daha fazla turist gelmesini sağlamak olduğunu ifade eden Bezci, kentler için markalaşmanın aynı zamanda o marka adı altında markaların tanınması anlamına geldiğini kaydetti.
     Ankara'nın bir marka şehir haline geldiğinde, keçisinden kaplıcasına, lokumundan kedisine varıncaya kadar herşeyin zamanla marka değeri artacağını anlatan Bezci, bunun beraberinde kentin değer ve ürünlerini daha güvenilir kılacağını bildirdi.
     Bezci, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olması, köklü tarihi geçmişi, kültürel mirası ve coğrafyasından kaynaklanan çekicilikleriyle ayrıcalıklı bir kültür ve turizm potansiyeline sahip olan Ankara'nın dünya başkentleriyle kıyaslandığında bu potansiyeli harekete geçirme anlamında oldukça yavaş veya geride kaldığını söyledi.
     Yıllık 500 bin civarında turist alan Ankara'nın Türkiye turizm pastasından aldığı payın yüzde 2 seviyesinde olduğunu ifade eden Bezci, bunun yeterli olmadığını belirtti.
     Bezci, projenin amacının internet tabanlı bir pazarlama modeliyle etkin bir kent pazarlama organizasyonu oluşturmak ve böylelikle marka kent Ankara idealine bir adım daha yaklaşmak olduğunu kaydetti.
     Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı da Ankara'nın sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi amacıyla çalışmaların sürdüğünü söyledi.
    
     -Bir tıkla Ankara-
    
     e-Ankara projesiyle, web tabanlı pazarlama modeli ve etkin kent pazarlaması örgütlenme modeli oluşturulması yoluyla Ankara'nın tuizm alt yapısı geliştirilecek, turizm faaliyetleri çeşitlendirilecek. Bu sayede Ankara'nın ulusal ve uluslararası alanda erişebilir ve rekabet edebilir turizm kenti haline gelmesine katkıda bulunulacak.
     Proje kapsamında internet teknolojilerinden yararlanarak Ankara'nın, turistik ve ekonomik üstünlüklerinin yanı sıra, Türkiye'ye ve dünyaya sunduğu değerler ortaya çıkarılacak. Bu yolla turizmin çeşitlendirilmesinin yanı sıra kent imajının yeniden yapılandırılarak tüm dünya kamuoyunda olumlu ve çekici bir Ankara imajı oluşturulmasına ve uzun vadede Ankara'nın bir turizm markasına dönüşmesine katkı sağlayacak.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir