Sanal dolandiriciliga ‘3D Secure’ kalkani

  • Yazı boyutu
Sanal dolandiriciliga ‘3D Secure’ kalkani

Kredi kartinda sahteciligi önlemek amaciyla uygulamaya konulan Chip & PIN’de zorunlu uygulama 1 Temmuz 2007’de basliyor. Yani yaklasik 74 gün sonra kartli alisverislerde imza tarihe karisirken, sifre zorunlu hale geliyor.

Bankalararasi Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, sifreli alisveris sayesinde sahteciligin yüzde 67 oraninda geriledigini belirtirken, ayni güvenli ortami internette de saglamak amaciyla 3D Secure uygulamasinin gelistirildigini açikladi.

Sertaç Özinal, Istanbul’da düzenledigi basin toplantisinda, kredi karti kullanicilarinin yüzde 86’sinin sifrelerini bildigini, bu oranin bu yilin ilk aylarinda yüzde 90’lara ulastigini söyledi. Sifreli alisverisin dolandiricilik ve sahtecilik cirolarinin düsmesinde etkili olduguna deginen Özinal, Ocak-Mart 2005 tarihinde 4.34 milyon YTL olan sahteciligin bu yilin ilk 3 ayinda 1.43 milyon YTL’ye geriledigine dikkat çekti. Internet üzerinden yapilan sahtekârliklarin da giderek arttigina isaret eden BKM Genel Müdürü Özinal, sunlari söyledi: “Internet ve mail order yoluyla yapilan sahtekârlik tutari 6.19 milyon dolara ulasti. Burada da BKM olarak standartlari belirlemis durumdayiz. Uluslararasi kurallara paralel 3D Secure uygulamasini gelistirdik. Önümüzdeki aylarda orada da bilinçlendirme dönemini yasayacagiz. 3D Secure, bankalar tarafindan müsterilere verilecek özel bir cihaz sayesinde sifre üretecek. Ve bu sifre ile internetten güvenli alisveris yapmak mümkün hale gelecek.”


Kaynak :Aksam Gazetesi

Bu haberi 1,316 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir