Samsun'daki sel

  • Yazı boyutu
Samsun'daki sel

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu: "Sorunlu bir bölgenin imar ve yapılaşmaya açılması konusunda büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve valilik öncelikli olarak sorumludur ancak 'dar gelirli vatandaşa konut üretme' amacıyla kurulan TOKİ de vatandaşların can ve mal güvenliğinden devlet adına sorumludur"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu, sorunlu bir bölgenin imar ve yapılaşmaya açılması konusunda büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve valiliğin öncelikli olarak sorumlu olduğunu ancak TOKİ'nin de vatandaşların can ve mal güvenliğinden devlet adına sorumlu olduğunu bildirdi.
     TMMOB İMO Yönetim Kurulu, Samsun'daki sel nedeniyle "TOKİ'ye cevap niteliğini taşıyan bir açıklama" yaptı.
     İMO olarak Samsun'da yaşanan selin ardından 5 Temmuz'da Samsun şubesinin ön raporunun kamuoyuyla paylaşıldığı, geçmişte yapılan çalışmaların, özellikle de TMMOB Samsun Kent Sempozyumu çıktılarının dikkate alınması durumunda "böylesi bir felaketin" yaşanmayacağının altının çizildiği anımsatılan açıklamada, şu görüşler ifade edildi:
     "Odamızın basında yer alan açıklamalarının ardından TOKİ'den Samsun şubemize resmi yazı gönderilmiş olup söz konusu yazıda Kuzey Yıldızı Konutları'nın bulunduğu bölgenin imar planlarının TOKİ uygulamalarından çok daha önce belediyelerce hazırlandığı, ÇED yönetmeliğinin 17. maddesi uyarınca kurum tarafından hazırlanan Proje Tanıtım Dosyası'nın da Samsun Valiliği'nce onaylandığı belirtilmiştir. 'Bir sorumlu veya suçlu varsa o biz değiliz' anlamına gelen bu ifadeler, kurumlar arası koordinasyon ve güven ilişkisinin vahim boyutlarını açıkça ortaya koymaktadır."
    
     -"Sayın Bakan (Erdoğan Bayraktar) yanlış bilgilendirilmiştir"-
    
     Olayın ardından yapılan basın açıklamaları ile şubelerine gönderilen resmi yazıda yer alan bilgiler arasında bir çelişki söz konusu olduğu öne sürülen açıklamada, şöyle denildi:
     "Sorunlu bir bölgenin imar ve yapılaşmaya açılması konusunda büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve valilik öncelikli olarak sorumludur ancak 'dar gelirli vatandaşa konut üretme' amacıyla kurulan TOKİ de vatandaşların can ve mal güvenliğinden devlet adına sorumludur. Yaşanan facialarda sorumluluğu üstlenmek yerine, bir başka kurum adres gösterildiği müddetçe mevcut eksikliklerin giderilmesi ve yanlışların düzeltilmesi pek mümkün görünmemektedir.
     Öte yandan basında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Bayraktar'ın 'kapıcıları bodrumlardan kurtaralım' söylemiyle 'zemin altında yerleşimi yasaklayan bir düzenleme hazırlandığına' dikkat çeken ifadeleri yer almıştır. Sayın Bakan yanlış bilgilendirilmiştir."
     Açıklamada, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde kapıcı dairelerinin ve bekçi odalarının ölçü ve niteliklerinin düzenlendiği belirtilerek, yönetmelikte son derece açık bir şekilde ortaya konulan hususların, kapıcı dairelerinin yerin altında olamayacağını gösterdiği kaydedildi.
    
     -"TOKİ, Türkiye'nin her yerinde aynı tip konut inşa ediyor"-
    
     Bazı bölgelerde arazinin eğiminden yararlanarak birden fazla bodrum kat yapılması ve iskana açılmasının mümkün olabildiği ancak TOKİ'nin, coğrafi yapı ve iklim farklılıklarını dikkate almaksızın Türkiye'nin her yerinde aynı tip konutları inşa ettiği öne sürülen açıklamada, "bu durumun ise Samsun örneğinde olduğu gibi arazinin düz olduğu yerlerde bodrum katlarının, dolayısıyla da kapıcı dairelerinin toprak altında kalmasına neden olduğu" ifade edildi.
     TOKİ'nin, bölgenin özgün koşullarını dikkate almadığı gibi ilgili yönetmelik hükümlerine de uymadığı iddia edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Son olarak, Bakan Bayraktar basına verdiği demeçte Mert Irmağı ile ilgili meslek odalarından herhangi bir uyarı gelmediğini beyan etmiştir. Benzer şekilde TOKİ de Samsun şubemize gönderdiği yazıda uyarıların hangi tarih ve sayılı yazılarla iletildiğini sormaktadır. Öncelikle ifade etmek isteriz ki bir kamu kurumunun faaliyetlerine yönelik uyarıları salt kayıtlarına giren tarih/sayılı dilekçeler ile sınırlı olarak algılamasını yadırgıyoruz. Kentsel yenileme, kentsel dönüşüm gibi kent yaşamını doğrudan etkileyen çalışmalar yürüten bir kurumdan, kentin sağlıklı gelişimi için söz söyleyen her kurum ve kuruluşun önerilerini dikkate alması, değerlendirmesi beklenir."
    
    
    


Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir