Sami Soydan Sandalcık Barajı Projesi -Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: "Her şey…

  • Yazı boyutu
Sami Soydan Sandalcık Barajı Projesi 
     -Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak:
     "Her şey…

Sami Soydan Sandalcık Barajı Projesi -Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: "Her şey istediğimiz gibi giderse bu yılın ikinci yarısında inşaata başlamak istiyoruz"

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Sami Soydan Sandalcık Barajı'nın inşaatına 2013 yılının ikinci yarısında başlamayı planladıklarını bildirdi.
     Ak, yap-işlet-devret modeliyle Zorlu Enerji tarafından inşa edilecek Sami Soydan Sandalcık Barajı'na ilişkin Kızıldere Jeotermal Santrali'nde basın toplantısı düzenledi.
     Enerji piyasasında, özel sektörün önemli oyuncularının elinde baraj lisansının bulunduğunu ve ileriki dönemde Türkiye'de ciddi anlamda baraj inşaatlarının başlayacağını belirten Ak, Zorlu Enerji olarak bu kapsamda biri Denizli'de, diğerleri de Tirebolu ve İkizdere'de olmak üzere üç baraj yapım lisansı bulunduğunu ifade etti.
     Ak, projede kurulacak baraj üzerinde, iki ana ünite ile bir kuyruk ünitesi yapılacağını belirterek, "Bu santral toplam 124 megavat kapasiteye sahip olacak. Artı ucuna da bir tane kuyruk suyuna da 1,7 megavatlık bir tesis daha yapacağız. Toplam 125,7 megavat kapasitede olacak. Ege Bölgesi'nin en büyük barajlardan bir tanesi olacaktır ve bu santralle birlikte toplam üretimimiz 378 milyon kilovatsaat olacak" dedi.
     Projenin, 14 milyon 597 metrekare kamulaştırma bedeli ve inşaat dahil olmak üzere 246 milyon dolar yapım maliyetine sahip olduğunu dile getiren Ak, şunları kaydetti:
     "Her şey istediğimiz gibi giderse bu yılın 2. yarısında inşaata başlamak istiyoruz. Finansmanla ilgili çalışmalarımıza başladık, hızlı bir şekilde ilerliyoruz. İnşallah 6. ayın sonunda da artık başlayacağız. Şantiye alanıyla ilgili çalışmalara başladık. 40 ay sürecek bir inşaat dönemi gözüküyor. 2017'de devreye girecek ama, biz bunu hızlandırıp 30 ile 36 aylar arasında tamamlamayı hedefliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 511 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir