Samandaki aşırı fiyat artışı

  • Yazı boyutu
Samandaki aşırı fiyat artışı

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldız:"Alternatif kaba yemleri kullanmak samana olan talebi azaltacak ve bu anormal yükselişin önüne geçecektir"

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, alternatif kaba yemleri kullanmanın samana olan talebi azaltacağını, bunun da saman fiyatlarındaki anormal yükselişin önüne geçeceğini söyledi.
     Yıldız, birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, dünyayı ve Türkiye'yi içine alan iklim şartlarından dolayı yaşanan verim düşüklüğüne bağlı bir kaba yem sıkıntısının yaşandığını ifade etti.
     Saman krizinin, hayvancılığın ve tarımın merkezi olan Konya'da büyük sıkıntılara yol açtığını anlatan Yıldız, önceki yıllarda Konya'dan diğer illere gönderilen samanın şimdi Konyalı üreticilere yetmediğini belirtti.
     Yıldız, Konya'daki hayvancılık işletmelerinin saman krizinin aşılması için çare aradığını vurgulayarak, "Bu durumla ilgili birliğimiz ve merkez birliğimizin girişimleri sonucu bakanlık, kaba yem ithalatının önünü açmış ve ithalatla ilgili tüm kolaylıkları sağlamıştır" diye konuştu.
     Yetiştiricilerden bu konuda karamsarlığa kapılmamalarını isteyen Yıldız, "Alternatif kaba yemleri kullanmak samana olan talebi azaltacak ve bu anormal yükselişin önüne geçecektir" dedi.
     Sıkıntının bedelini yalnızca üreticilerin ödememesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:
     "O eski krizi yaşamamak için ot fabrikalarının yanı sıra yem ve yem ham maddelerinde gümrük vergilerinin indirilmesi, fabrika yemindeki KDV'nin düşürülmesi, üreticilere ilave destek ödenmesi veya mevcut hayvancılık ve süt destekleme miktarının artırılması gibi acil yeni tedbirlerin alınması gerektiğini söylüyoruz."
     Yıldız, birlik olarak sadece eleştirmek yerine bu ateşin sönmesi için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
    
    
    


Bu haberi 248 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir