Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

  • Yazı boyutu
Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

Sabancı Üniversitesi tarafından, Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine verilen "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü" düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
     Sabancı Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre ödüller, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker'in ev sahipliğinde gerçekleşen törenle 7. kez verildi.
     Bu yılki konusu "Küresel Krizlerde Türkiye Ekonomisinin Performansı" olarak belirlenen ödülde birinciliğe "Son Kriz Döneminde Uygulanan Konjonktür Karşıtı Maliye Politikasının Etkisi -Doğal Bir Deneyin Bulguları" adlı çalışmalarıyla, Almanya'nın Mannheim kentinde bulunan Center for European Research'te araştırmacı olarak görev yapan Florin Misch ve Atılım Seymen layık görüldü.
     Makale, Türkiye'de 2009 yılında ekonominin daralmasına karşı genişleyici bir önlem olarak bazı dayanıklı mallar üzerindeki katma değer vergisi ile özel tüketim vergisi azaltılmasının etkisini araştırıyor. Bunun için de bu politikadan faydalanan ve faydalanmayan şirketlerin performanslarını karşılaştırıyor.
     Yarışmanın ikincilik ödülünü ise "Türkiye'de Küresel Krizde Ticaret ve Cironun Mikro Ölçekte Evrimi" başlıklı çalışmaları ile İtalya'daki Universita Politecnica delle Marche'de görevli olan Alessina Le Turco ve Daniella Maggioni kazandılar.
     Bu makale ise , kriz döneminde uluslararası ticarette yaşanan çöküşün Türkiye'deki imalat sanayi firmalarına etkisini firma düzeyinde veriler kullanarak inceliyor. Makale, "Türkiye'de uluslararası ticaretin kriz döneminde kriz öncesi yıllara göre azalmasının temelinde mevcut firmaların mevcut ürünlerinde meydana gelen değişiklikler mi yatmaktadır yoksa firmaların ve ürünlerin piyasaya eklenmesi veya piyasadan çıkması mı daha önemli olmuştur-" sorusunu ele alıyor.
     Bu yıl ilk kez "İslam Sanatı ve Kültürü Jüri Özel Ödülü"ne ise Harvard Üniversitesi'nin ilk "Ağa Han İslam Sanatı ve Mimarisi" kürsüsü sahibi, Emeritus Öğretim Üyesi, geçtiğimiz yıl vefat eden Oleg Grabar layık görüldü. Oleg Grabar'ın ödülü Türk ve İslam sanatı ve kültürü alanında çalışmaların sürdürülmesi için kurulan "Oleg Grabar Memorial Found"a verildi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir