Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: "Sağlığa aykırı…

  • Yazı boyutu
Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:
  "Sağlığa aykırı…

Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: "Sağlığa aykırı üretim yaptığı tespit edilen firmanın o partideki tüm ürünleri toplatılarak anında imha edilmekte olup, ceza evlerine verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sağlığa aykırı üretim yaptığı tespit edilen firmanın o partideki tüm ürünlerinin toplatılarak anında imha edildiği, ceza evlerine verilmesi gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığı bildirildi.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında "Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası" başlıklı haberin yer aldığı anımsatılarak, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'ın soru önergesine dayandırılan haberde, bakanlık tarafından sağlığa aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bazı gıda maddelerinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ndeki mahkumlara yedirildiği iddiasının yer aldığı belirtildi.
     Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun ifade edildiği açıklamada, Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde bundan bir hafta önce aralarında 18 askerle bazı mahkum ve ceza evi lojman sakinlerinin bulunduğu kişilerde, baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri olduğu kaydedildi.
     Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde aşırı yağışlar nedeniyle yağmur sularının, ceza evine içme suyu sağlayan depolara karıştığı ve burada Coliform bakterisi ürediğinin tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar bildirildi:
     "Depolar dezenfekte edildikten sonra yapılan tahliller temiz çıkmıştır. Rahatsızlık nedeni içme suyu kaynaklı olmasına rağmen Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de ceza evine gelen yemeklerden numuneler alarak inceleme yapmıştır. Gıda güvenliği yönünden yapılan inceleme sonucunda olumsuz bir duruma rastlanılmamıştır.
     Öte yandan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetim elemanları tarafından gıda kodeksine uygun olarak üretim yapmadıkları tespit edilen iş yerleri hakkında; başta para cezası olmak üzere, gerekli şartlar yerine getirilinceye kadar üretimin durdurma, üretimden tamamen men etme, savcılığa suç duyurusunda bulunma ve kamuoyuna teşhir etme cezalarından biri ya da birkaçı uygulanmaktadır. Sağlığa aykırı üretim yaptığı tespit edilen firmanın o partideki tüm ürünleri toplatılarak anında imha edilmekte olup, ceza evlerine verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir."
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir