Sakarya, yerli otomobil için "babayiğitleri" bekliyor -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul:…

  • Yazı boyutu
Sakarya, yerli otomobil için "babayiğitleri" bekliyor
  -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul:…

Sakarya, yerli otomobil için "babayiğitleri" bekliyor -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul: -"Otomotivin geleceği Sakarya'da, Otomotiv İhtisas OSB'si ile otomotiv sektörünün kalbini Sakarya'da attıracağız"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (SATSO) Mahmut Kösemusul, yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesi gerektiğini belirterek, "Otomotivin geleceği Sakarya'da, Otomotiv İhtisas OSB'si ile otomotiv sektörünün kalbini Sakarya'da attıracağız" dedi.
     SATSO'nun aylık olağan meclis toplantısında konuşan Kösemusul, yerli otomobil üretecek girişimcileri, kente davet etti.
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Türkiye, kendi markasıyla araba üretecek konuma gelmiştir, bunun yeri de Sakarya'dır" sözlerinin kendilerini motive ettiğine işaret eden Kösemusul, "Sakarya'da bunun tüm altyapısı var. Bakın Toyota burada, dünyanın ilk 10 traktör üreticileri arasında olan Türk Traktör buraya yatırım yapıyor. Yatırım yapma sebepleri de Sakarya'nın önümüzdeki yıllarda otomotiv şehri olma yolunda ilerlemesidir" diye konuştu.
     "Sakarya, Türkiye'nin otomotiv üssü olacak" diyen Kösemusul, Karasu Limanı ve limanla bağlantılı demiryolu ağının yanında, İstanbul'un arka bahçesi konumundaki Sakarya'nın yatırımcılar için cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı.
     Kösemusul, inşaatı devam eden liman ve demiryolunun ticareti tetikleyeceğini dile getirerek, "Karasu Limanı'nın hizmete girmesiyle bölgeye kuracağımız Lojistik OSB'nin yanında, otomotiv sektörünü ilimize çekecek olan Otomotiv İhtisas OSB'si, Makine İhtisas OSB'si için gerekli altyapılar hazır. Hızlı trenin bir durağı da yine ilimizde olacak. Limanı, karayolu, demiryolu ile hiçbir ulaşım sorunu bulunmayan Sakarya, yatırımcılar için bir fırsatlar şehri" şeklinde konuştu.
    
     -"Otomotiv test merkezi Sakarya'da yapılsın"-
    
     Türkiye'nin ilk otomotiv test merkezinin Sakarya'da yapılması için çalışma yaptıklarını aktaran Kösemusul, merkezin Pamukova ilçesindeki eski bir havaalanında yapılacağını söyledi.
     Kösemusul, otomobil üretimi için test merkezinin önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Test pisti ve test laboratuvarlarının kurulması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı'nca (TSE) yürütülen çalışmaları yakından takip etmekte ve destek vermekteyiz. TSE'nin 100 milyon avroluk Otomotiv Test Merkezi ve Ar-Ge Tesisi için 5 şehir arasında gidip gelindi. Bu merkez için son olarak Sakarya, Antalya ve Bursa'nın ismi kaldı.
     Yapılan araştırmalarda konumu ve zemini en uygun yerin Sakarya olduğu söyleniyor. İnşallah Otomotiv Test Merkezi Sakaryamız'da yapılır. Otomotiv Test Merkezi için en uygun arsa Pamukova'daki eski havaalanı arazisi.
     Valimiz, milletvekillerimiz ve şehrimizin erkleri ile Otomotiv Test Merkezi'nin buraya yapılması için çalışıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir