Sakarya, "otomotiv üssü" olmayı hedefliyor -Türkiye'de otomotiv sektöründe önemli bir geçmişe…

  • Yazı boyutu
Sakarya, "otomotiv üssü" olmayı hedefliyor
  -Türkiye'de otomotiv sektöründe önemli bir geçmişe…

Sakarya, "otomotiv üssü" olmayı hedefliyor -Türkiye'de otomotiv sektöründe önemli bir geçmişe sahip olan Sakarya, otomotiv üssü olmak istiyor -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul: "Otomotiv üretiminde tecrübe sahibiyiz. Bu özelliklerimizi kullanarak yeni markaların gelmesini istiyoruz"

Türkiye'de otomotiv sektöründe önemli bir geçmişe sahip olan Sakarya, otomotiv üssü olmak istiyor.
     Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya'nın otomotiv sektöründe başarılı bir bölge olabileceğini anlattı.
     Kösemusul, Sakarya'nın çok önemli lojistik avantajları bulunduğuna işaret ederek, Karasu Limanı ve duble yollarla üretilen otomobillerin kısa sürede ihraç edilebileceğini ifade etti.
     Bu avantajı iyi şekilde kullanmak istediklerini belirten Kösemusul, "Otomotiv açısından işçiliğimiz çok iyi. Türkiye'de otomotiv işçiliği konusunda en referanslı bölge Sakarya'dır. İşçilik önemli bir referansımız var. Sakaryalı işçi arkadaşlarımız Toyota fabrikasında sıfır hata ile üretim yapıyor" dedi.
     Kösemusul, Sakarya'nın otomotiv üretiminde 100 yıllık bir öyküsü bulunduğuna dikkati çekerek, "Sakarya'da kurulan fabrikalarda savaşta kullanılan ilk ahşap arabalar yapılmıştı. Bu şehirdeki insanların dedeleri de otomobil üretimindeydi. Otomotiv sektörünün geliştiği bölgelerde sivil savunma sanayi de güçlü olur. Sakarya'da Otokar firması var ve milli tank Altay burada üretildi. Vagon ve traktör üretimini de göz önüne alırsak otomotiv üretiminde tecrübe sahibiyiz. Bu özelliklerimizi kullanarak yeni markaların gelmesini istiyoruz. Otomotiv sektörü burada büyüyecek ve Sakarya'yı bundan faydalanmasını sağlayacağız" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 222 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir