Sahil Güvenlik Uçağı Teslim Töreni -İçişleri Bakanı Şahin: -"Sahil Güvenlik Komutanlığı, AB…

  • Yazı boyutu
Sahil Güvenlik Uçağı Teslim Töreni
  -İçişleri Bakanı Şahin:
  -"Sahil Güvenlik Komutanlığı, AB…

Sahil Güvenlik Uçağı Teslim Töreni -İçişleri Bakanı Şahin: -"Sahil Güvenlik Komutanlığı, AB ülkeleri arasında ve Türkiye'nin komşu olduğu diğer ülkeler arasında örnek seviyede bir teşkilat ve platform standardına ulaşmış bir birim" -"Bu uçak, sahip olduğu radar, kamera, gelişmiş muhabere imkanları, deniz kirliliği tespit cihazlarıyla her türlü yasa dışı olay hakkında yerdeki analiz merkezlerine anlık görüntü aktarabilecek"

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Sahil Güvenlik Komutanlığı, AB ülkeleri arasında ve Türkiye'nin komşu olduğu diğer ülkeler arasında örnek seviyede bir teşkilat ve platform standardında" dedi.
     Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Uçakları Görev Ekipmanları Tedarik ve Platformlara Entegrasyonu (MELTEM-2) projesi kapsamında ilk sahil güvenlik uçağı, TUSAŞ tesislerinde düzenlen törenle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi.
     İçişleri Bakanı Şahin, törende yaptığı konuşmada, sahil güvenlik komutanlığının ülkenin deniz yetki alanlarında, denizde ve havada mesai gözetmeden başarılı şekilde görevini icra eden bir teşkilat olduğunu söyledi.
     Şahin, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ve Türkiye'nin komşu olduğu diğer ülkeler arasında örnek seviyede bir teşkilat ve platform standardına ulaşmış bir birim olan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, denizde arama kurtarma faaliyetleri sonucunda her yıl ortalama 2 bin insanın hayatını kurtaran bir teşkilat olduğunu kaydetti.
     Şahin, bunun dışında yasa dışı göç ve kaçakçılıkla mücadele, doğal afetlerde yardımda bulunma, yasa dışı su ürünleri avcılığı ve deniz kirliliğiyle mücadelede ayrıca stratejik öneme haiz tesislerin denizden güvenliğini sağlama gibi farklı alanlarda icra ettiği görevleri itibariyle Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, tıpkı Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi görev ve hizmetleri itibariyle halkla iç içe yaşayan ve çalışan bir kolluk gücü olduğunu ifade etti.
     Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın son yıllarda uygulamaya koyduğu projelerle mevcut kuvvet yapısını, imkan ve kabiliyetlerini geliştirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla örnek işbirliği platformları oluşturmaya devam ettiğini anlatan Şahin, bu kapsamda bugün teslim edilen uçağın, üzerindeki son teknoloji donanımlarıyla mavi vatan olarak adlandırılan denizlerdeki, münhasır ekonomik bölgelerde, arama-kurtarma bölgelerinde ve Türk kara sularında gözetim ve koruma görevini yapmak noktasında büyük katkı sağlayacağını söyledi.
     Örneğin, bu uçağın icra edeceği bir görev uçuşuyla Karadeniz'de sahillerin 120 deniz mili yani yaklaşık 200 kilometre açıklarına kadar uzanan deniz yetki alanlarının rahatlıkla gözetilebileceğini belirten Şahin, şöyle konuştu:
     "Bu uçak, sahip olduğu radar, kamera, gelişmiş muhabere imkanları, deniz kirliliği tespit cihazlarıyla her türlü yasa dışı olay hakkında yerdeki analiz merkezlerine anlık görüntü aktarabilecek.
     Sahil Güvenlik Komutanlığı, hizmete giren deniz gözetleme uçaklarıyla aynı zamanda arama kurtarma sahamızın en uzak noktalarında dahi meydana gelebilecek deniz kazalarına daha hızlı ve daha etkin olarak müdahale edecek yeni bir platforma kavuştu. Bu şekilde, denizdeki arama kurtarma faaliyetlerimizin etkinliği de artmış olacak."
     Bakan Şahin, İçişleri Bakanlığı olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın mevcut gelişimini daha da ileriye götürmek için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir