Sagligin yildizi parladi petrolcü de insaatçi da hastanecilige soyundu

  • Yazı boyutu
Sagligin yildizi parladi petrolcü de insaatçi da hastanecilige soyundu

25 milyar dolarlik bir büyüklüge ulasan özel saglik sektörü, Anadolu`da yeni girisimciler ortaya çikardi. Kebapçidan insaatçiya, petrolcüden medya patronuna kadar birçok farkli sektörden yatirimci, hastane açmak için kollari sivadi.

Insaatçisindan petrolcüsüne, medya patronundan kebapçisina kadar birçok farkli alandan Anadolulu sermayedar gönlünü sagliga kaptirdi. 25 milyar dolarlik bir büyüklüge ulasan özel saglik sektöründen pay alma pesindeki yeni girisimcilerin, Van`dan Samsun`a kadar tüm Anadolu`yu saran yatirimlarinin önümüzdeki dönemde 480 milyon YTL`ye ulasmasi bekleniyor.
Büyük saglik gruplarinin Anadolu yatirimlariyla saglik sektörünün cazibesine kapilan yeni girisimciler, ya ortakliklarla ya da tek baslarina hastanecilige adim atti. 2008 yili içinde Dogu ve Güneydogu illerinde 20`ye yakin irili ufakli hastane açilmasi bekleniyor.
Hepsinin bu alanda yatirim yapmalarinin ortak nedeni saglik sektöründeki yükselis. SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi`nin bir araya getirilmesiyle beraber kamu ve özel hastanelerin sosyal sigortali hastalari kabul etmeye baslamasi ile özel saglik sektöründe siçrama yasandi. Özel hastanelerdeki hasta trafigini bir anda iki katina çikaran uygulama yatirimcilarin da dikkatini çekti. 2004 yilinda 167 olan özel hastane sayisi iki yilda 295`e ulasti, 2007`de ise 300`ü asti. Sayinin 2010 yilina kadar 400`e yaklasmasi bekleniyor. Bugüne kadar yüzde 80`lik pay ile basta Istanbul olmak üzere, Ankara ve Izmir`de odaklanan saglik yatirimlarinin agirlik merkezi Adana, Van, Gaziantep, Batman gibi Dogu ve Güneydogu illerine kaymaya basladi. Bu egilimin ardinda özellikle bölgedeki doktor eksikligi nedeniyle kamu hastanelerinin yeterli hizmet sunamamasi yatiyor. Sosyal sigortali hastalarin yarattigi pazarin büyüklügünü gören tüm yatirimcilarin ortak hedefi de Dogu bölgelerindeki açigi hastaneler araciligiyla kârâ çevirmek.

Adana`daki yatirimlar agirlikta
Samsunlu Birlesik Grup Yönetim Kurulu Baskanvekili Ahmet Senocak, bölgesindeki özel saglik hizmeti açigini görüp kollari sivayanlardan. Doktor ortaklariyla beraber bu yil açacaklari 200 yatakli hastanenin Karadeniz`in saglik merkezi olmasini hedefliyor.
Medical Park Saglik Grubu`yla ortaklik kuran Adana`nin meshur kebapçisi Hasan Usta Kebap`in sahibi Sakir Oral da proje simdilik askiya alinmis olsa da Adana`da 100 yatakli bir hastane kurmanin pesinde.
Adanali bir baska saglik yatirimcisi olan Iska Insaat`in sahibi Ibrahim Segmen ise sektörün yörüngesine girip insaatini yürüttügü hastanenin isletmesini alanlardan. Adana`da insaatla yakaladigi ünü sagliga yansitan Baysas Insaat ve rotasini petrolden hastanecilige çeviren Duman Petrol`ün sahibi Mehmet Duman gibi yatirimcilar ise yeni sektörlerinde büyümenin yollarini ariyor.

Yeni yönetmelik düsündürüyor
Sosyal sigortali hastalarin yarattigi pazarin büyüklügünü gören tüm yatirimcilarin ortak hedefi, Dogu bölgelerinde yasanan hekim sikintisini özel hastaneler araciligiyla kârâ çevirmek.
Ancak bugünlerde çiçegi burnunda saglik yatirimcilarinin 15 Subat`ta yayimlanan yeni "Ayakta Teshis ve Tedavi Yapilan Saglik Kuruluslari Yönetmeligi" ve "Özel Hastaneler Yönetmeligi" nedeniyle kafasi biraz karisik. Yabanci olduklari sektörde yeni düzenlemenin ne anlama geldigini anlamaya çalisiyorlar. Özellikle yönetmeligin getirdigi kadro ve birim kisitlamalari yatirimcilari düsündüren noktalardan biri.
Yönetmelikteki geçici 6. maddeye göre Saglik Bakanligi artik saglik yatirimi planlamasi yapilmamis herhangi bir kurulusu kabul etmeyecek. Henüz kesinlesmemis madde ile bakanlikça yapilacak planlama kapsami disinda özel hastane ön izin basvurusu yapilmis ve mevcut ruhsatlandirilmis özel hastanelere tibbi hizmet birimi, saglik çalisani veya teknoloji yogunluklu tibbi cihaz ilavesi kabul edilmiyor. Genel olarak ön izinlerinde belli bir kadro belirleyen dogudaki özel hastaneler, daha sonra devlet hastanelerinden çekebildikleri kadar hekimi alip kadrolarini ve hizmet birimlerini genisletiyorlardi.


Girisimci Anadolu`da hastane açma yarisinda

BATMAN
Pazar büyüdü, petrolcü hastane sahibi oldu
6 ay önce Batman`da açilan Özel Batman Dünya Hastanesi`nin sahibi, bölgenin önemli petrol sirketlerinden Duman Petrol. Hastane insaatina 2 yil önce basladiklarini anlatan Duman Petrol Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Duman, "Saglik, gelecegi parlak görünen bir sektör. Hükümet de bu alanin önünü açiyor. Pazarin büyümesiyle beraber bizim de ilgimiz artti" diye konusuyor. Toplam 15 milyon dolara mal olan hastane, Siirt, Midyat, Mus, Sirnak`tan hasta çekiyor. Duman ise tüm bölgeye hitap eden ikinci bir hastane açmak istediklerini ancak yönetmelik geregi yatirimdan vazgeçtiklerini dile getiriyor. "Geçen hafta çikan yasaya göre bu bölgeye hastane açamayacagiz. Oysa 320`ye yakin saglik personeline istihdam sagliyoruz" diye anlatan Duman, bölgede de hastane ihtiyacinin devam ettigini ifade ediyor.

YOZGAT
Ilk özel hastaneyi doktor sermayesi getirdi
Bugüne kadar özel sektör adina sadece bir tip merkezi olan Yozgat, 48 yatakli bir hastaneye kavustu. Daha önce Yozgat`ta kamu hekimi olarak çalisan doktorlarin kurdugu Yozgat Özel Sifa Hastanesi, bölgedeki özel saglik hizmeti açigini da kapatacak. Hastanenin Yönetim Kurulu Baskani Arif Yücel, hükümetin özel saglik politikalari dogrultusunda 16 milyon YTL`lik bu yatirima yöneldiklerini belirtiyor. Özel Bozok Saglik Hizmetleri olarak bu ilk yatirimdan sonra henüz yeni projeler gelistirmediklerini anlatan Yücel, "Sosyal Güvenlik Kanunu`nun belli olmasina göre yeni yatirimlar düsünebiliriz" diye devam ediyor.SAMSUN
Insaat, elektrik ve medyanin yanina sagligi ekledi
Samsun`da elektrik, insaat sektörlerinin ve yerel basinin önde gelen isimlerinden Birlesik Grup, geçen yil özel saglik sektörüne adim atti. 7 kardiyolog ve cerrahin yaninda 2 yatirimcinin ortak oldugu girisimin hedefi, Samsun`a 200 yatakli bir hastane kazandirmak. Yaklasik 70 milyon YTL`ye mal olacak olan hastane tamamlanma asamasinda. Birlesik Grup Özel Saglik Hizmetleri AS Yönetim Kurulu Baskanvekili Ahmet Senocak, Saglik Bakanligi`nin özellestirme politikalarinin kendilerini yatirima yönelttigini söylüyor. Karadeniz`de özel saglik hizmetinde bosluk oldugunu da ifade eden Senocak, saglik yatiriminin diger sektörlerden farkini, "Her yatirimda risk vardir ama saglikta daha fazla. Politikalar her hafta degisiyor. Uzun vadede bu belirsizlikler netlestikçe, özel yatirimcinin degeri de anlasilacaktir" diye anlatiyor.

ADANA
Önce insaatini yapti sonra isletmesini aldi
Gelecek ay Adana`da yeni bir hastane daha hizmet vermeye baslayacak. 48 yatakli hastanenin toplam maliyeti 10 milyon dolar. Hastanenin 19 ortagindan yalnizca biri doktor degil. Hastanenin insaatini yürüten Iska Insaat`in sahibi Ibrahim Segmen, doktorlarin getirdigi teklif karsisinda düsünmeden saglik sektörüne girdigini söylüyor. Sagligi önü açik bir sektör olarak degerlendiren Segmen, yalnizca politikalarin degiskenliginden yakiniyor. Ancak hizmet sektöründe yer almak istedigini ifade eden Segmen, sektörde kalici oldugunu da su sözlerle dile getiriyor: "Burada önümüzü gördükten sonra yeni yatirimlari düsünüyoruz."

Insaatla ünlendi, saglikla sehir disina çikacak
Adana`da hizmete baslamayi bekleyen bir diger saglik yatirimi, Baysas Insaat`a ait 200 yatakli özel hastane. Yatirimi yaklasik 30 milyon YTL`yi bulacak olan hastane, 2 ay içinde açilacak. Bu yatirimla sagliga ilk kez adim atan sirketin hedefi, sektörde kalici olmak. Baysas Insaat`in Sorumlu Mimari Semsettin Aydin, "Insaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak Adana`daki 4 bin yatak açigina karsilik bu yatirima girdik" diyor. Daha önce de saglik merkezleri insa ettiklerini dile getiren Aydin, "Adana`da basarili olursak sehir disina da çikacagiz. Saglik sektörü, kârli olmasa bile istikrarli bir sektör. Kârdan çok devamlilik ve markalasma için önemli" diyor.

100 yatakli hastane yönetmelige takildi
Adana`nin meshur kebapçisi Hasan Usta Kebap`in sahibi Sakir Oral da yeni saglikçilardan. Oral Kardesler Gida Deri Tekstil Insaat ve Dayanikli Tüketim Mamulleri Ticaret ve Sanayi sirketinin sahiplerinden olan Oral, geçen yil Adana`da 100 yatakli bir hastane projesi için çalismalara basladi. Ancak, Medical Park ortakligiyla Adana ve Mersin`de 2 hastane açmayi planlayan grubu, yeni yönetmelik düsündürüyor. Medical Park, sektördeki belirsizlikler yüzünden Adana Hastanesi yatiriminda bekleme dönemine girdi. Oral, zaten bilmedikleri bu sektörde yatirima tek basina devam etmeyeceklerini vurguluyor. Insaat sektöründeki yatirimlarini sürdüreceklerini ifade eden Oral, "Toplam 50 milyon YTL`yi bulacak projeyi ancak 2 yil sonra sular durulunca düsünebiliriz" diyor.

Referans

Bu haberi 3,072 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir