Safkan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Hakkında Tebliğ -Safkan bir koyun veya keçinin kendi…

  • Yazı boyutu
Safkan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Hakkında Tebliğ
  -Safkan bir koyun veya keçinin kendi…

Safkan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Hakkında Tebliğ -Safkan bir koyun veya keçinin kendi ırkının soy kütüğüne kayıt olabilmesi için aynı ırkın soy kütüğüne kayıtlı ebeveyn ve cedde sahip olması gerekecek.

Safkan bir koyun veya keçinin kendi ırkının soy kütüğüne kayıt olabilmesi için aynı ırkın soy kütüğüne kayıtlı ebeveyn ve cedde sahip olması, soy kütüğü kurallarına uygun olarak doğumdan sonra kimliklendirilmiş olması ve soy kütüğü kurallarına uygun olarak oluşturulmuş bir damızlık belgesine sahip olması gerekecek.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe gören "Safkan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Hakkında Tebliği" ile safkan damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği, bunlara ait sperma, ovum, embriyo üretimi, uygulanması ve ticareti konularını düzenleniyor.
     Tebliğ, her yaştaki safkan damızlık koyun ve keçinin, soy kütüğüne kayıt şartlarını, kayıt için gerekli bilgileri, ırka özgü performans değerlendirme metotlarını ve kriterlerini, damızlık koyun ve keçilerin ve bu hayvanlara ait sperma, ovum ve embriyoların her aşamadaki kayıt ve belgelendirilmelerini kapsıyor.
     Soy kütüğü ve ön soy kütüğü çalışmaları illerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüğü ve/veya birliklerin kurulduğu illerde, Merkez Birliği'ne üye ve Merkez Birliği aracılığıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yetki almış olan birlik, ülke genelinde, Bakanlık ve/veya Bakanlık'tan yetki almış Merkez Birliği tarafından yürütüleceğini belirleyen tebliğ ile soy kütüğü ve ön soy kütüğü sisteminin gerektirdiği tüm işlemler, soy kütüğüne kayıtlı işletmelerde birlikler, ön soy kütüğüne kayıtlı işletmelerde il müdürlükleri ve/veya birlikler tarafından yapılacak. Bakanlık, birliklere teknik, sağlık hizmetleri ve eğitim konusunda gerektiğinde destek sağlayabilecek.
     Soy kütüğü ve ön soy kütüğü sistemini yürütmek isteyen birlikler, içeriği Merkez Birlikleri'nce belirlenen başvuru dosyasını hazırlayarak Merkez Birliği'ne müracaat edecek. Merkez Birliği en geç 30 iş günü içerisinde incelemesini yapacak ve uygun görülmemesi durumunda gerekçeli cevap verilecek. Uygun görülmesi durumunda onay için birlik adına Bakanlığa başvurulacak, Bakanlık başvuruyu inceleyip en geç 15 iş günü içerisinde cevap verecek.
     Bakanlık tarafından başvurunun uygun bulunması durumunda il müdürlüğü bilgilendirilecek. Soy kütüğüne kayıtlı olmak isteyen yetiştirici, birliğe müracaat edecek. Birlik kuruluş belgesindeki koşulları taşıyan, her yetiştirici ve işletmesindeki tüm hayvanlar soy kütüğü kapsamında olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait hayvanlar soy kütüğü kapsamına alınacak ise üyelik şartı aranmayacak. Bu kapsamdaki iş ve işlemler, Merkez Birliği ile yapılacak protokolle belirlenecek.
     İşletmesini ve hayvanlarını ön soy kütüğüne kayıt ettirmek isteyen yetiştiriciler, yetkili yetiştirici birliğine müracaat edecek ve uygun görülenler sisteme dahil edilecek.
     Safkan bir koyun veya keçinin kendi ırkının soy kütüğüne kayıt olabilmesi için aynı ırkın soy kütüğüne kayıtlı ebeveyn ve cedde sahip olması, soy kütüğü kurallarına uygun olarak doğumdan sonra kimliklendirilmiş olması ve soy kütüğü kurallarına uygun olarak oluşturulmuş bir damızlık belgesine sahip olması gerekecek.
     Bütün dişi, erkek koyun ve keçiler soy kütüğüne kayıt edildiklerinde damızlık olarak kabul edilecek. Hayvanların satılması halinde yetiştiricinin birliğe talebi üzerine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen hazırlanan damızlık belgesi verilecek. Birlik olmayan illerde talep, il müdürlüğü üzerinden Merkez Birliğine yapılacak. Bakanlıkça belirlenen kriterlere sahip olmayan hayvanlara damızlık belgesi verilmeyecek.
     Soy kütüğü, ön soy kütüğü veri tabanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından veya yetki verilmiş Merkez Birliği tarafından oluşturulacak. Soy kütüğü ve ön soy kütüğü sisteminde tutulan tüm kayıtlar Merkez Birliği'nde depolanacak. Veri tabanı Bakanlık kullanımına açık olacak. Soy kütüğü ve ön soy kütüğü sistemindeki tüm kayıtlar, Bakanlık ve/veya Merkez Birliğinin belirleyeceği ıslah ve diğer çalışmalarda kullanılmak üzere değerlendirilebilecek. Verilerin değerlendirilmesine ve damızlık değer tahmini yapılması veya yaptırılmasına Bakanlık ve/veya Merkez Birliği yetkili olacak.
     Soy kütüğü çalışmalarına yetki verilen Merkez Birliği Bakanlık tarafından, birlik ise Merkez Birliği ve/veya Bakanlık tarafından denetlenecek. Kurallara ve taahhütlerine uymayanlar yazılı olarak uyarılacak. En geç 3 ay sonra yapılan denetimde kurallara ve taahhütlere uymama durumunun devam etmesi halinde, soy kütüğü çalışmalarını yürütme yetkisi geri alınacak. Birliğin yetkisinin alınması durumunda soy kütüğü çalışmaları iptal edilecek ve tüm işletmeler ön soy kütüğü kapsamına alınarak, çalışmalar il müdürlüğünce yürütülecek.
     Hayvan sahibi, işletmesine ve işletmesinden yapılan koyun ve keçi türü hayvan hareketlerini 7 gün içinde, bu hayvanların doğumlarını 6 ay içinde, göçerler veya mera hayvancılığı için il/ilçe müdürlüğüne bildirimde bulunulması halinde 9 ay içinde, hayvanların ölümlerini, işletmede zorunlu kesimlerini, yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgilerini 30 gün içinde ilgili il/ilçe müdürlüğüne bildirecek.
     Hayvan sahibi süresi içerisinde bildirimde bulunmaz ise ilgili il/ilçe müdürlüğü bu işletmeye ve bu işletmeden yapılacak koyun ve keçi türü hayvan hareketlerini kısıtlar ve gerekli bildirimlerde bulunmadığından dolayı idari para cezası uygulanacak.
    
    
    

Bu haberi 315 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir