Sabancı Üniversitesi Resepsiyonu -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:…

  • Yazı boyutu
Sabancı Üniversitesi Resepsiyonu
  -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:…

Sabancı Üniversitesi Resepsiyonu -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: -"(Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi sıralamasında Sabancı Üniversitesi'nin birinci olması) Bu ülkeyi teknoloji üssü yapma yolunda bir katkımız varsa, Sabancı Üniversitesi olarak bundan gurur ve mutluluk duyarız"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi" sıralamasında Sabancı Üniversitesi'nin birinci olmasına ilişkin, "Bu ülkeyi teknoloji üssü yapma yolunda bir katkımız varsa, Sabancı Üniversitesi olarak bundan gurur ve mutluluk duyarız" dedi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yayınlanan "Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi" sıralamasında Sabancı Üniversitesi'nin birinci olması onuruna Sakıp Sabancı Müzesi'nde resepsiyon verildi.
     Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de katıldığı davette konuşan Güler Sabancı, Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi çalışmasının kendilerini yarışa soktuğunu ve teşvik ettiğini belirterek, Bakan Ergün'e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.
     Sabancı, "Bu yarışın sonunda ülkemiz kazanacak. Sabancı üniversitesi değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değil, Türk iş dünyası değil, hep beraber kazanacağız. Bu hep beraber bir yolculuk" dedi.
     Bilinçli ve objektif çalışan bürokrasi, hedefe doğru politikalar koyan hükümet, istekli girişimci, talep eden, iteleyen iş dünyası ve buna karşılık veren araştırmacı ve girişimci öğretim üyelerinin bu yolda beraber olduğunu ifade eden Sabancı, "Bu iklimi beraber yaratıyoruz. Bu ülkeyi teknoloji üssü yapma yolunda bir katkımız varsa Sabancı Üniversitesi olarak bundan gurur ve mutluluk duyarız" diye konuştu.
    
     -Arkadaşça rekabet-
    
     Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker de, girişimciliğin ve yenilikçiliğin hem insanları hem de kurumları genç, dinamik ve kuvvetli tuttuğunu dile getirdi.
     Nano teknoloji merkezlerinin herkese açık bulunduğunu ve diğer üniversitelerle en fazla işbirliği içindeki üniversite olduklarını anlatan Berker, "Üç şey çok önemli. Hem rekabetçi olacaksın hem girişimci, yenilikçi fakat aynı zamanda da herkesle beraber çalışacaksın. Böyle arkadaşça bir rekabetle hem üniversiteler daha iyi olur hem toplum daha iyi olur hem de dünya daha iyi olur" dedi.
     Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Mandal ise Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi'nin, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme olmak üzere toplam 5 boyuttan oluştuğunu aktardı.
     Üniversite-sanayi işbirliğinin artırılmasına vurgu yapan Mandal, bunun faydasının, kurumun araştırma kapasitesini artırma ve kaynak yaratmasının yanı sıra halkanın daha genelinde ülkeye bir katma değer yaratmak olduğunu kaydetti.
     Öte yandan, davete TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'in yanı sıra iş, üniversite ve medya dünyasından isimler de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir