Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: -"Enerjisa E.ON'la birlikte hedef…

  • Yazı boyutu
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: 
  -"Enerjisa E.ON'la birlikte hedef…

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: -"Enerjisa E.ON'la birlikte hedef büyütüyor"

Enerjisa'da Sabancı Holding ile birlikte yüzde 50 ortaklığı olan Verbund, hisselerini dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.ON'a devretmek üzere anlaşma imzaladı.
     Verbund ve E.ON arasında yapılacak hisse devrine ilişkin toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, E.ON ile birlikte daha iddialı hedefler ve daha geniş iş kapsamı tanımladıklarını söyledi.
     Sabancı, 1996 yılında ağırlıklı olarak Sabancı Holding şirketlerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan Enerjisa'yı, Türkiye elektrik sektörünün ulaşmayı hedeflediği, liberal ve rekabetçi yapıya güvenerek, 2006 yılında, sektörün lider oyuncusu olacak şekilde yapılandırdıklarını söyledi.
     Avusturya'nın öncü enerji şirketlerinden Verbund ile 2007 yılında yapılan yüzde 50-50 ortaklığın şirkete güç kattığını kaydeden Sabancı, Enerjisa'nın 1.700 MW'ı işletmede, 2.000 MW'ı inşa halinde toplam 5.000 MW'ı aşan bir elektrik üretim portföyü olduğunu ve dağıtımda 3,5 milyon müşteriye hizmet verdiğini ifade etti
     Sabancı şunları söyledi:
     "Ortağımız Verbund, bu aşamada kendi odaklanma stratejileri doğrultusunda, Enerjisa'daki payını dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.ON'a devretmeye karar vermiştir. Biz Sabancı Holding olarak, geniş tecrübe birikimi ve yenilikçiliğe odaklanan yaklaşımını Türkiye'nin hizmetine sunmaya karar veren E.ON'un, Enerjisa'ya ortak olmak istemesini mutlulukla kabul ettik."
     Bu yeni dönemde E.ON ile birlikte, Enerjisa için daha iddialı hedefler belirlediklerini söyleyen ve bu hedefleri 2020 yılında 7.500 - 8.000 MW kurulu güç ile Türkiye'de tüketilen elektrik enerjisinin en az yüzde 10'unu üretmek ve elektrik dağıtımında 6 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermek olarak tanımladıklarının altını çizen Sabancı şunları kaydetti:
     "Aynı zamanda, civar ülkelerde elektrik sektöründeki iş fırsatlarını da değerlendirerek, Enerjisa'nın bölgesel bir şirket olarak büyümesi konusunda da birlikte çalışacağız. Öte yandan, Enerjisa'nın iş kapsamına Türkiye doğal gaz sektöründe bir oyuncu olarak doğal gaz ithalatı ve ticareti alanındaki faaliyetleri de dahil edeceğiz."
     Sabancı Holding'in enerji alanında faaliyet gösteren şirketi Enerjisa'nın yüzde 50 oranındaki hisseye sahip ortağı, Avusturya'nın öncü elektrik enerjisi şirketi Verbund, hisselerini dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden olan Alman E.ON'a devretmek üzere anlaşma imzaladı. Devir işlemi kapsamında Verbund, devrettiği hisselerine karşılık E.ON'a ait Almanya'daki çeşitli hidroelektrik santrallarının hisselerini alacak.
     Yeni dönemde bölgesel güç olmaya hazırlanan Enerjisa, doğalgaz ithalatı ve ticaretine de odaklanarak faaliyet alanını genişletiyor. Bugün Enerjisa, 1.700 MW'ı işletmede, 2.000 MW'ı inşa halinde toplam 5.000 MW'ı aşan üretim portföyüne ulaşmış durumda. Şirket ayrıca, Başkent elektrik dağıtım bölgesinde bulunan 3,5 milyon müşteriye de hizmet veriyor.
     Enerjisa, 2020 yılında üretim kapasitesini 7.500 - 8.000 MW'a yükselterek, Türkiye'de tüketilen elektriğin yüzde 10'undan fazlasını üretmeyi ve dağıtımda 6 milyon müşteriye hizmet vermeyi hedefliyor.
     Enerjisa'daki Verbund hisselerinin E.ON'a devrinin duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıya Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, E.ON CEO'su Johannes Teyssen ve Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner'in yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.
    
     -"Rakam önemli değil"-
    
     E.On CEO'su Johannnes Teyssen, toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Teyssen, Verbund hisselerinin E.On'a devri için ne kadarlık bir ödeme için anlaşmaya varıldığına ilişkin soruya, " Biz Verbund'la aktiflerin değerlenmesi ile ilgili varlık takası yaptık.
     Türkiye'de daha iyi fırsatlar gördük. Bu anlamda Verbund'un aktifleri zaten çok değerliydi. Rakam (devir için) hiç önemli değil. Burada önemli olan Türkiye'de enerji sektörüne olan inancımız" şeklinde cevap verdi.
     Kurulan ortaklık sonrasında geleceğe dair planlarına değinen Teyssen, "Biz Sabancı Grubu ile konvansiyonel alan ve yenilenebilir enerji alanında yoğunlaşacağız" dedi. Teyssen, yeni ortaklık bünyesinde E.ON'un Türkiye'deki nükleer projelerle ilgilenip ilgilenmediğine ilişkin soruya, "Nükleer enerji isin bizim için gerek yok. Başkalarını yapabileceğini düşünüyorum" şeklinde cevap verdi.
     Teyssen, "Türkiye doğalgaz alanında bölgede bir lider olsun istiyoruz. Bunun için bizim deneyimimiz de önemli olacak" dedi.
    
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir