Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı: -"Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten…

  • Yazı boyutu
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı:
  -"Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten…

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı: -"Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten geçmekte. Sayın Babacan açıkladı. Birçok ülke 3. ayını göremezken bize 3 yıllık bir projeksiyon verildi. Önümüzü görüyoruz" -"Temkinli bir iyimserlik var programda ama dünyada bildiğimiz sıkıntılar var"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten geçtiğini belirterek, "Birçok ülke 3. ayını göremezken bize 3 yıllık bir projeksiyon verildi. Önümüzü görüyoruz" dedi.
     24. Brisa İyileştirme Konferansı "sürdürülebilirlik" temasıyla Sabancı Center'da gerçekleştirildi.
     Konferansta konuşan Sabancı, 1992'den buyana 20 yılda 24. konferansı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, 1993'te Brisa'nın ilk ulusal kalite ödülünü, daha sonra 1996'da Avrupa kalite büyük ödülünü alarak bu süreci başlattığını söyledi.
     Sabancı, Brisa'nın öncülük ettiği olayın sadece kalite ödülleri olmadığını, aynı zamanda iyileştirme konferanslarını paydaşlarıyla ve onların dışında toplumun tüm kesimleriyle yaparak da bir öncülük gerçekleştirdiğini kaydetti.
     Bu öncülüğün iş mükemmelliği yolculuğunda özendirme, teşvik etme ve sürükleme görevini yaptığını ifade eden Sabancı, şöyle konuştu:
     "Bu kartopu bugün büyüdü. Bu gün Türkiye'nin başarılı giden ekonomisinin temelinde bu sürecin de etkisi olduğuna inanıyorum. Daha etkin çalışmayı öğrendik. Daha sonuca odaklı, müşteri memnuniyeti, ürün kalitesi ve teknolojinin önemi... Bütün bunlar daha çok öne çıktı ve önemsendi. Kalite kongreleri yapıldı ve bütün bu süreç Türkiye'yi daha ileriye götürdü. Ortağımız Bridgestone tartışılmaz ürün teknolojisi ve kalitesi ile başarıyla yoluna devam ediyor. Ama bu süreçte mükemmel müşteri deneyimi dediğimiz, müşteri memnuniyetini daha da ileri götüren ve bütün dünyada hep beraber konuştuğumuz yeni bir süreci sürüklüyoruz birlikte. O da inovasyon ve sürdürülebilirlik.
     İnovasyon ve sürdürülebilirlik Brisa'da yeni bir yönetim anlayışının bir parçası olarak devam ettiriliyor. Biz Sabancı'da 2005'te inovasyon ve sürdürülebilirliği tüm süreçlerimize koyma kararı aldık. Bununla ilgili bütün şirketlerimiz kendi sektöründe bu işi daha iyi uygulayabilmek için farklı danışmanlarla çalıştı. Bu süreçleri, inovasyon ve sürdürülebilirliği bütün süreçlerimize kattık. Ayrıca grup içinde 'Altın Yaka ödülleri' ile çok önemli inovasyon ödülü veriyoruz. Son 3 yıldır bu ödülü veriyoruz. Bu da iklimi daha da iyi geliştiriyor. Grup içi ve şirketler arası iletişimi de artıran bir yol olduğunu gördük. İnovasyonun iyi gelişmesi siz yöneticilerin gerekli iklimi yaratmasına bağlı. Bu iklim de yeni fikirlere önem veren öne çıkaran bir iklim. Bu yenilikçi ve girişimciliğe önem veren iklim, inovasyonun olmazsa olmazı. "
     Sabancı, aynı zamanda etkin süreç yönetiminin de gerekli olduğuna dikkati çekerek, "Sürdürebilirlik de bunun en önemli unsuru. Sürdürebilirlik çerçevesi içinde inovasyona bakmak, müşterinin tatmin edilmesi ve daha ötesine bakmak geleceği yönetmek çok önemli bir süreç. Sabancı topluluğu olarak, buna çok önem veriyoruz" diye konuştu.
     Sabancı Üniversitesi'nin önemli bir birincilik aldığını dile getiren Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Sanayi Bakanlığı'nın ilk defa yaptığı bir sıralamada Sabancı Üniversitesi birinci oldu. Bu bizi çok mutlu etti. Sabancı Üniversitesi'nde yenilikçilik, girişimcilik ve teknolojiyi nasıl iş hayatıyla buluştururuz, teknoloji, patent ve üniversitelerdeki fikri mülkiyeti nasıl iş yaşamıyla buluştururuz gibi konular için Sabancı Üniversitesi bir örnektir. Kuruluşumuzdan itibaren bu süreci ayrı yürüttük.
     Sabancı Üniversitesi'nde hocalarımızın bir fikri var. Bunun projelenmesi ve bütçelenmesi gerekli yerlere müracaat edilmesi gibi süreçleri yürüten bir transfer ofisimiz var. Bunu daha ilk baştan kurduk. Bunlar üniversitelerimizde yoktu. Sabacı öncülük etti. Bütün üniversitelerimizde yaygınlaşıyor. Bu konularda yenilikçi olmak çok önemli zaten inovasyonun özünde bu var."
    
     -"Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten geçmekte"
    
     Türkiye'nin ekonomik yapısına da değinen Sabancı, "Türkiye ekonomisi başarılı bir süreçten geçmekte. Sayın Babacan açıkladı, birçok ülke 3. ayını göremezken bize 3 yıllık bir projeksiyon verildi. Önümüzü görüyoruz. Temkinli bir iyimserlik var programda ama dünyada bildiğimiz sıkıntılar var. Türkiye ekonomisi dünyanın 16. ekonomisi. 2023 hedefimiz ilk 10'da olmak. Bu topluluğa ve gençlerimize baktığım zaman sürdürülebilir inovatif girişimci etkin çalışan bir Türkiye bunu başarabilir. Ben buna inanıyorum" diye konuştu.
     Sakıp Sabancı'nın 1997'deki Brisa konferansın yaptığı konuşmayı anımsatan Güler Sabancı, şöyle konuştu:
     "Sayın Sabancı, demiş ki, toplam kalitenin insanın olduğu her yerde ilgisi var. Sadece iş hayatında değil, resim, şiir,roman, politika, daha iyiyi hududu olmadan arayacağız. Bugün bu vizyon bize hala ışık tutmaktadır. Daha iyiyi sınırsız arama, daha iyiyi ön yargısız arama ve her zaman özünde insanı unutmamak. Bunun ve gelişmenin itici gücü inovasayon ve sürdürülebilirlik diyoruz. Bunun odağında insan var. Üstelik günümüzdeki insan teknoloji ve iletişimle iç içe bir insan. İhtiyaçları değişen bir insan. Ancak sürdürülebilirliğin de özünde insan olduğunu hiç unutmamalıyız.
     Baktığımız zaman görüyoruz ki AB'nin bir çok sürecine artık inovasyon ve sürdürülebilirlik giriyor. Dolayısıyla geleceğin yönetişimi nasıl olacak, değişimi nasıl öngöreceğiz- Bütün bunlarda öncülük yapmanız gerekiyor. Bu salonda bu anlayışı ve enerjiyi hissediyorum."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir