S&P Türkiye'yi "talep edilmemiş" notla değerlendirecek -Standard & Poor's: "Hazine ile artık…

  • Yazı boyutu
S&P Türkiye'yi "talep edilmemiş" notla değerlendirecek
  -Standard & Poor's: "Hazine ile artık…

S&P Türkiye'yi "talep edilmemiş" notla değerlendirecek -Standard & Poor's: "Hazine ile artık anlaşmamızın olmaması nedeniyle Türkiye'nin notunu talep edilmemiş derecelendirme temelinde derecelendirmeye devam edeceğiz"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Hazine Müsteşarlığı ile bir anlaşmaları olmamasına rağmen Türkiye'nin kredi notunu "talep edilmemiş" (unsolicited) reyting şeklinde derecelendirme devam edeceğini açıkladı.
     S&P'nin yazılı açıklamasında, "Hazine ile artık anlaşmamızın olmaması nedeniyle Türkiye'nin kredi notu derecelendirmesini talep edilmemiş nota çeviriyoruz. Türkiye'nin notunu talep edilmemiş derecelendirme temelinde derecelendirmeye devam edeceğiz. Çünkü analizlerimizi destekleyecek güvenilir kamu bilgisine erişimizin olduğunu düşünüyoruz" ifadeleri kullanıldı.
     S&P, Avrupa Birliği denetim kuralları çerçevesinde, kredi notu derecelendirmelerinde ülke notunun, o ülke yetkili kurumlarıyla aralarında bir anlaşma olmaksızın derecelendirilmesi halinde, bu durumun belirtilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.
     S&P Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, geçen yıl mayıs ayında AA'ya özel röportajında, anlaşmanın feshedilmesi halinde yine de kuruluşun Türkiye'yi derecelendirmeye devam edeceğini vurgulayarak, "Fransa reyting anlaşmasından 2000 yılında geri çekildi. Fransa'yı halen derecelendirmeye devam ediyoruz. Çünkü finansal piyasalar için büyük bir oyuncu ve müşterilerimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuşmuştu.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir