S&P Türkiye'nin kredi notunu yükseltti -S&P'nin not artırım gerekçesi "artan direnç" ve "çözüm…

  • Yazı boyutu
S&P Türkiye'nin kredi notunu yükseltti
  -S&P'nin not artırım gerekçesi "artan direnç" 
  ve "çözüm…

S&P Türkiye'nin kredi notunu yükseltti -S&P'nin not artırım gerekçesi "artan direnç" ve "çözüm süreci"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notunun "BB"den "BB+"ya yükseltmesine gerekçe olarak, Türkiye'nin artan ekonomik direncine ve çözüm sürecinde kaydedilen ilerlemeye dikkat çekti.
     S&P'nin Türkiye'nin not artırımına ilişkin açıklamasında, "Not artırımımız Türkiye'nin halen oldukça büyük olan dış finansman ihtiyacını, iç talepteki azalmanın da etkisiyle ihracat performansını artırarak yavaş ve sürdürülebilir şekilde azaltmasını yansıtmaktadır" ifadeleri kullanıldı.
     Açıklamada, 2012 yılında Türkiye'nin cari açığının azalarak gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 6 oranına kadar çekildiği hatırlatılarak, ekonomik büyümenin S&P tarafından daha "sürdürülebilir" olarak görülen bir seviyeye çıkarıldığına işaret edildi.
     Döviz borçlanmasını sınırlayan politikaların, kredi genişlemesine dair alınan önlemlerin ve dalgalı kur rejiminin faydalarının, Türkiye'nin dışsal dengelemesini sağladığı dile getirilen açıklamada, "Bu faktörler 2013-2014 yıllarında dış likidite görünümünün kötüleşmesi halinde Türkiye'nin adaptasyonununa yardımcı olacaktır" görüşüne yer verildi.
     Not artırımına bir diğer gerekçe olarak, "Kürt meselesinin çözülmesi için kaydedilen ilerlemeye" dikkat çekilen açıklamada, "Bunun, daha önce gösterilen çabalardan daha uzun süreli olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olursa, güvenlik sebepli harcamalar azalacak ve sınır ticareti artacaktır" ifadeleri kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 210 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir