S&P Türkiye Bankacılık Raporu: -"Kredi genişlemesinin tasarruflara oranla daha hızlı artması,…

  • Yazı boyutu
S&P Türkiye Bankacılık Raporu:
  -"Kredi genişlemesinin tasarruflara oranla daha hızlı artması,…

S&P Türkiye Bankacılık Raporu: -"Kredi genişlemesinin tasarruflara oranla daha hızlı artması, Türk bankacılık sistemi için finansman riski oluşturuyor" -"Geçen birkaç yıl boyunca dışardan ve özellikle Avrupa'dan artan finansman, Türk bankalarını Avro Bölgesi'ndeki likidite daralma riskine karşı duyarlı hale getiriyor" -"Halihazırda Türk bankalarının bilanço likiditesinin yeterli olduğunu düşünüyoruz"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors (S&P) kredi büyümesinin tasarruflara oranla daha hızlı artmasının Türk bankaları için fonlama ve likidite riski oluşturabileceğini savundu.
     S&P Türkiye Bankaları Baş Analisti Göksenin Karagöz ve S&P Kredi Analisti Magar Kouyoumdjian tarafından Türkiye bankalarına ilişkin hazırlanan raporda, "Kredi genişlemesinin tasarruflara oranla daha hız artması Türk bankacılık sistemi için finansman riski oluşturuyor. Geçen birkaç yıl boyunca dışardan ve özellikle Avrupa'dan artan finansman, Türk bankalarını Avro Bölgesi'ndeki likidite daralma riskine karşı duyarlı hale getiriyor" denildi.
     Halihazırda Türk bankalarının bilanço likiditesinin yeterli seviyede olduğu vurgulanan raporda, "Türk bankalarının halen bilanço likiditesinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Hükümetin bankalar için gerekli desteği sağlıyor olmasına rağmen, iç borçlanma piyasası halen son derece küçük. Kredi genişleme iştahındaki güçlü seyir sebebiyle bankaların finansman profillerinde bozulma olabileceğini düşünüyoruz" görüşüne yer verildi.
     Türk bankalarının dış finansman kaynaklarına, gelişmekte olan ekonomilerdeki bankacılık sistemlerinden daha bağımlı olduğu belirtilen raporda, "Türk bankalarının BASEL II'ye geçişi, risk yönetimi ve denetimi artıracak. Fakat Türk bankaları üzerine derecelendirmemize bir etkisi olmayacak" ifadeleri de kullanıldı.
     Bu arada, raporda 2009 sonundan Eylül 2012'ye kadar Türk bankalarındaki mevduatların yüzde 43,4 arttığı, buna karşın kredilerdeki artışın ise yüzde 92,5 olduğu bilgisine de yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir