S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral: "Normalde Türkiye,…

  • Yazı boyutu
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması
  -TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral: "Normalde 
  Türkiye,…

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral: "Normalde Türkiye, şu andaki notunun üzerinde notları hak ediyor"

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Standard and Poor's'un (S&P) Türkiye'nin notunu artırmasına ilişkin, "Normalde Türkiye, şu andaki notunun üzerinde notları hak ediyor" dedi.
     Meral, Yalova Aktif Sanayiciler ve İş Adamları Derneği'nin yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Standard and Poor's'un, Türkiye'nin kredi notunu artırmasını değerlendirdi. Meral, "Normalde Türkiye şu andaki notunun üzerinde notları hak ediyor. Halen yatırım yapılabilir durumda değil, SP'deki notumuz durağan, olumluya çevirmediler. Durağanda tutuyorlar halen. Biz burada birçok teknik olmayan veya objektif olmayan parametrenin de olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'nin iki tane çok net objektif olan parametresi olduğuna değinen Meral, "Bunlardan biri siyasi riskler, Türkiye ile alakalı. Bu siyasi riskler Türkiye'de, iç siyasi risk olarak Güneydoğu sorununu ve terörü, dış risk olarak da Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerindeki gerginliği özelikle kastediyorlar. Bunlar notumuzun düşük olmasındaki önemli nedenlerden birisiydi. Bir diğeri de 'cari açığınız' diyorlardı. Cari açığımız cidden halen bir sorun. Türkiye'de ihracatın ithalatı karşılama oranı halen düşük" ifadelerini kullandı.
     Meral, yaşanan son gelişmelerin ardından kredi notunun yükseldiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
     "En son çözüm süreci ve İsrail'in Türkiye'den özür dilemesiyle 'bu risklerin hafifleme eğilimi içinde olduğunu, hafiflemesine yönelik ışıkların olacağını görerek not artışına gideceklerini' söylediler ve biz de bunu görüyoruz. Bunun daha hızlı yükselmesi için özellikle cari açığımızın azaltılması lazım. Türkiye geçen sene dünyada büyük cari açık veren ülkeler arasındaydı maalesef. Bütçe açığımız çok az. Avrupa'daki birçok ülkenin altında. Kamu borcunun toplam gayri milli safi hasılaya oranı yüzde 40. Bu da çok düşük. Türkiye, çok önemli negatif bir parametresi var. Bu da cari açığın tutarı ve cari açığın milli gelire olan oranı."
     Törene, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yalova Valisi Esengül Civelek ve Belediye Başkanı Yakup Koçal da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 365 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir