S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan:…

  • Yazı boyutu
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması
  -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan:…

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: -"(S&P) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerinden mutlaka etkileniyor. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'ya bakın, onlara çok daha bonkör davranıyorlar" -"Bunu yüzlerine vurduğunuz zaman ki, galiba uzun bir dönemdir ilk defa bir başbakan bu kadar sert bir cevap verip gündeme getiriyor. Onların da etkilenmemesi mümkün değil" -"Türkiye için geç kalmış bir mesaj" -"Türkiye'ye karşı 'pinti' davrandılar, davranmaya devam ediyorlar" -"Barış süreci müspet neticelendiğinde Türkiye'nin kelepçelerini koparır diye bakıyorum"

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, S&P'nin Türkiye'nin notunu artırmasının Türkiye için geç kalmış bir karar olduğunu belirterek, "(S&P) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerinden mutlaka etkileniyor. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'ya bakın, onlara çok daha bonkör davranıyorlar. Bunu yüzlerine vurduğunuz zaman ki, galiba uzun bir dönemdir ilk defa bir başbakan bu kadar sert bir cevap verip gündeme getiriyor. Onların da etkilenmemesi mümkün değil" dedi.
     Özilhan, Anadolu Sağlık Merkezi'nin yatırımlarına ilişkin basın toplantısının ardından, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin notunu artırmasını değerlendirdi.
     Yatırım yapılabilir ülke notunu almanın çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin bu noktaya gelmesine bir basamak kaldığını hatırlatan Özilhan, neticede bir çok yatırımcının güven ortamına önem verdiğini söyledi.
     Her şeyden evvel yatırımcının "O ülke güvenilir mi, o ülkeye yatırım yapılabilir mi-" sorusuna cevap aradığını vurgulayan Özilhan, "Not artırımı yatırımcılara çok önemli bir mesaj. Ama Türkiye için geç kalmış bir mesaj. Çevremizdeki bir çok ülke ne noktalara geldi- Hepsi bizden çok daha yüksek derecelendirmesi olan ülkeler. Türkiye'ye karşı 'pinti' davrandılar, davranmaya devam ediyorlar" diye konuştu.
     Türkiye'nin de düzeltmesi gereken noktaları olduğunu savunan Özilhan, hükümetin de bu konuda çalışmalar yaptığını anlattı.
     Özilhan, "Onları da düzeltirse zaten Türkiye uzun vadeli yatırım yapılabilir bir ülke haline gelecek diye bakıyorum. Barış süreci müspet neticelendiğinde Türkiye'nin kelepçelerini koparır diye bakıyorum" yorumunu yaptı.
    
     -Çözüm süreci ve Suriye konusu-
    
     Türkiye'nin bu sayede önemli, yatırım yapılabilir bir ülke konumuna gelebileceğini dile getiren Özilhan, şöyle konuştu:
     "Türkiye teröre müthiş para harcıyor. Bu para diğer bölgelerin kalkınmasına yönlendirilebilir. İnsanlar açıp gazetesini okuyor; 'şöyle bir terör oldu' diye görünce kafası karışıyor. Bizim de Pakistan'da yatırımımız var. Gazetede, 'Karaçi'de bomba patalamış' dendiğinde aklım gidiyor. Aynısını Türkiye'de düşünün. Türkiye ne kadar güvenilir bir ülke olursa o kadar çok yatırım alır. O reytingi almak çok önemli. Çözüm süreci, İsrail'in özrü çok önemli gelişmeler. Suriye meselesi çözülürse, Türkiye'nin o bölgelere ihracatı artar."
    
     -Başbakan Erdoğan'ın S&P'ye eleştirileri-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın S&P'ye yönelik eleştirilerine de vurgu yapan Özilhan, "Başbakanın eleştirilerden mutlaka etkileniyorlar. Çünkü Başbakanın verdiği örnekler doğru. Mesela Yunanistan ne derecedeydi. Portekiz'e, İrlanda'ya bakın, onlara çok daha bonkör davranıyorlar. Bunu yüzlerine vurduğunuz zaman ki, galiba uzun bir dönemdir ilk defa bir başbakan bu kadar sert bir cevap verip gündeme getiriyor. Onların etkilenmemesi mümkün değil" şeklinde konuştu.
    
     -Bakan Çağlayan'ın 'Gümrük Birliği' eleştirisi-
    
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Gümrük Birliği konusunda Avrupa Birliği'ne yönelik eleştirilerine dikkati çeken Özilhan, Bakan Çağlayan'ın tavrını bir restleşmek olarak görmediğini belirtti.
     Özilhan, bu konuda Türkiye'ye bir haksızlık yapıldığını, sorunların tekrar gündeme getirilmesinde fayda olacağını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Türkiye'ye haksızlık yapılıyor. O ülkelerle bir anlaşma yapıyorsunuz ve Türkiye dışarda kalıyor. O ülkelerin malları Türkiye'ye gümrüksüz gelirken, Türkiye aynı şekilde faydalanamıyor. Onun için bazı maddelerin tekrar pazarlık yapılmasında fayda var. Bakanımız haklı, 'Gümrük Birliği'nde çıkalım değil de oturalım konuşalım' anlamında bunu söylediğini düşünüyorum. Transatlantik anlaşması yapıldığı zaman Türkiye'nin ithalat ve ihracatında sorun olacak diye düşünüyorum. Gündeme getirilmesi gereken bir madde" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir