S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"Çözüm süreci ve İsrail'den…

  • Yazı boyutu
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması
  -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
  -"Çözüm süreci ve İsrail'den…

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"Çözüm süreci ve İsrail'den gelen özürle Türkiye için yeni bir dönemin başladığını söylemiştik. Bunun ilk işareti ekonomide gelmiş oldu"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin notunu artırmasının, çözüm süreci ve İsrail'den gelen özürle Türkiye için başlayan yeni dönemin ekonomide gelen ilk işareti olduğunu belirtti.
     Olpak, S&P'nin Türkiye'nin notunu artırmasına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, çözüm süreci hakkındaki destekleri ve açıklamaları sıcaklığını korurken İsrail'in bizzat Başbakan düzeyinde, İbranice "İtznatlut" (Özür dilerim) diyerek Türk halkından özür dilemesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu özrü Türk halkı adına kabul etmesiyle dış politikada olduğu kadar ekonomide de yeni bir sayfa açıldığını söylediklerini hatırlattı.
     İsrail'in dilediği özrün, Türkiye'nin güçlü ve saygın bir ülke olarak bölgesinde olduğu kadar dünyada da adaletin ve refahın teminatı konumunda olduğunu teyit ettiğini daha önce de ifade ettiklerini anımsatan Olpak, bu özrü, bir gurur vesilesi olarak değil, başta Filistin davası olmak üzere İslam dünyasının belli başlı sorunlarının çözümüne yönelik büyük bir fırsat olarak gördüklerini vurguladı.
    
     -"Türkiye BBB'yi hak ediyor, S&P ve Moodys'den bunu bekliyoruz"-
    
     Olpak, şunları kaydetti:
     "Çözüm süreci ve İsrail'den gelen özürle Türkiye için yeni bir dönemin başladığını söylemiştik. Bunun ilk işareti ekonomide gelmiş oldu. S&P'nin not arttırımını Türkiye için özellikle ekonomi alanında fırsat ve imkanlarla dolu bu yeni dönemin ilk işareti olarak görüyorum.
     Daha önce Moodys'in not arttırımını geç kalmış ve yetersiz bir not arttırımı olarak değerlendirmiştik. Bugün de bu not arttırımını olumlu karşılamakla birlikte yeterli bulmadığımızı ifade etmeliyim. Türkiye en azından BBB'yi hak ediyor. Bu artış Türkiye ekonomisini ifade etmeye yetmez. En kısa zamanda hem S&P hem de Moodys'den bunu bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir