S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak: -"Not artışından çok,…

  • Yazı boyutu
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması
  -GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak:
  -"Not artışından çok,…

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak: -"Not artışından çok, ABD ile AB arasında gerçekleşecek serbest ticaret anlaşması (STA) yakından takip edilmelidir"

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Burcu Akdarı Toprak, "Not artışından çok, ABD ile AB arasında gerçekleşecek serbest ticaret anlaşması (STA) yakından takip edilmelidir. Eğer bu anlaşma imzalanırsa Türkiye'nin dış ticaret dengesi ve cari açığı açısından olumsuz bir durum yaşarız" dedi.
     Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomideki normalleşme ve iyileşmenin yanı sıra cari açık ve enflasyon gibi yapısal sorunlarda sağlanan ilerlemelerin Türkiye'nin elini güçlendirdiğini kaydetti.
     Doğal olarak bu süreç kredi notlarına gecikmeli olsa da yansıdığına işaret eden Toprak, S&P'nin not artışının ekonomideki olumlu gelişmeleri teyit ettiğini belirtti.
     Toprak, gelecek dönemlerde Türkiye'nin kredi notuna ilişkin artışların devam edeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Bu gelişmeler global yatırımcıların Türkiye'ye bakışını olumlu etkileyeceği gibi reel sektörün kendine güvenini ve beklentilerini de arttıracak. Fakat bununla birlikte Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyeye çekilmedi. Yani Türkiye hak ettiği konuma hala getirilmedi.
     Not artışından çok, ABD ile AB arasında gerçekleşecek serbest ticaret anlaşması (STA) yakından takip edilmelidir. Eğer bu anlaşma imzalanırsa Türkiye'nin dış ticaret dengesi ve cari açığı açısından olumsuz bir durum yaşarız. Gümrük Birliği Anlaşması ödediğimiz yüksek vergilerden dolayı bizi daha da negatif etkileyecektir."
     GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak, ayrıca Türkiye'nin, özellikle komşuları ile, siyasi ve ekonomik ilişkilerini gelecek dönemde pozitif yönde geliştirme konusunda daha etkili ve diplomatik bir tavır sergilemesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin bu konuda gelişecek çok potansiyeli olduğunu dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 251 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir