S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Not artışının…

  • Yazı boyutu
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  "Not artışının…

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Not artışının beklenmeyen bir zamanda yapılması piyasalara çok olumlu yansıyacaktır"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, S&P'nin Türkiye'nin notunu arttırmasına ilişkin, not artışının beklenmeyen bir zamanda yapılmasının piyasalara olumlu yansıyacağını bildirdi.
     Zeytinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemde "not artışı olmayacak" gibi bir beklenti içinde olduğunu belirterek, "Not artışının beklenmeyen bir zamanda yapılması, piyasalara çok olumlu yansıyacaktır" dedi.
     Bu yıl gerçekleşen kapasite kullanım oranlarının geçen senenin altında olduğuna dikkati çeken Zeytinoğlu, bu yüzden not artışının 2013 yılı için de bir ümit olduğunu ve bunun "hormon tedavisi gibi bir şey" olabileceğini kaydetti.
     Gerekçede çözüm sürecine de vurgu yapıldığını hatırlatan Zeytinoğlu, şöyle konuştu:
     "Biz 30 senedir derin bir çatışma içerisindeyiz. Hem en değerli varlıklarımız insanımız ölüyor hem de paralarımız gidiyor. Hiç beklemediğimiz firmalar, 'Şanlıurfa'ya, Diyarbakır'a yatırım yapacağız' diyorlar. O bölgenin kalkınıyor olması batının da yükünü azaltacaktır. Bölgenin de kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Yeni yatırımlar her zaman büyümeyi tetikleyen olgulardır."
     Zeytinoğlu, bugün Yunanistan ve Avrupa'daki bazı ülkelerin notlarına bakıldığında, ekonomisi kötü durumda olup Türkiye'den yüksek notu bulunan ülkelerin olduğuna dikkati çekerek, "Olay, sadece ekonomi değil. Zaten ülkesi Avrupa Birliği'ne tam üye, demokrasi sorunu yok. O nedenle onlar bundan prim alıyorlar. Bizim alamadığımız primleri onlar zaten alıyorlar. Avrupa Birliği'ne tam üyelik başvurusu onaylandığında bizde de önemli değişiklikler olmuştu. O sürecin biran önce bitmesi lehimize. AB üyeliği bence en önemli not arttırıcı etken" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 338 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir